Favorita clara in fata "lacustelor" elvetiene, Steaua a obtinut o victorie la limita in prima mansa a barajului pentru grupele Europa League, scor 1-0. Grasshopper a fost dominata clar in prima repriza, dar partea a doua a jocului a aratat o scadere de ritm a Stelei. Salvarea ros-albastrilor a venit de la Bogdan Stancu, ce a inscris un super gol din afara careului.

Bogdan StancuFoto: Hotnews

Bicfalvi a amenintat poarta adversa inca din primul minut de joc, reusind trei driblinguri in cursa sa catre careul advers, dar a sutat anemic. Tanase a creat o alta faza periculoasa la poarta elvetienilor, dar sutul sau la coltul lung nu a mai fost ajuns de Kapetanos. Latovlevic i-a dat batai de cap lui Konig, avand trei actiuni periculoase la poarta adversa.

Pauza nu le-a fost un sfetnic bun stelistilor, elvetienii iesind mai motivati de la vestiare. Trei ocazii mari pentru Grasshopper, iar Tatarusanu a demonstrat ca-si merita locul de titular. Golul meciului a venit in minutul 71, cand Bogdan Stancu a trimis un sut la vinclu din 25 de metri, dupa o pasa a lui Radut.

Ilie Dumitrescu obtine a doua victorie consecutiva la Steaua si e la un meci de a califica echipa din Ghencea in grupele Europa League.

E bine ca a fost o victorie, insa cred ca trebuia sa castigam mai clar acest meci. Am avut multe ocazii clare. Suntem favoriti pentru retur. E bine ca nu am primit gol. Grasshopper nu a aratat ca o echipa slaba, a venit sa joace fotbal. - Bogdan Stancu (Steaua)

Echipe de start:

Steaua: Tatarusanu, Emeghara, Abrudan, Geraldo, Latovlevic, D. Stoica, Bicfalvi, Nicolita, Stancu, Tanase, Kapetanos

Grasshopper: Konig, Menezes, Smiljanic, Colina, Voser, Lang, Salatic, Cabanas, Paulinho, Zuber, Renella