Elvetienii de la Young Boys Berna "lovesc" din nou. Dupa ce i-au eliminat pe turcii de la Fenerbahce in turul al treilea preliminar pentru Liga Campionilor, Young Boys au invins marti seara, in play-off-ul LC, pe englezii de la Tottenham, scor 3-2. Dinamo Kiev a reusit sa obtina un egal in fata celor de la Ajax (scor 1-1), desi au jucat in inferioritate numerica din minutul 57.

Young Boys, victorie in fata celor de la TottenhamFoto: Reuters

Young Boys Berna a inscris toate cele trei goluri in prima jumatate de ora a meciului cu Tottenham. Englezii au revenit prin golurile lui Bassong si Pavlyuchenko, dar nu au reusit sa egaleze. Condusa cu 1-0, Dinamo Kiev a jucat in inferioritate numerica inca din minutul 57, cand Garmash a fost eliminat, dar a reusit sa egaleze in minutul 66.

Returul se va disputa in perioada 24-25 august.

Rezultatele mansei tur a play-off-ului Ligii Campionilor:

​Zenit St. Petersburg - Auxerre 1-0 (Kerzhakov '3)

Dinamo Kiev - Ajax 1-1 (Gusev '66 / Vertonghen '57)

Rosenborg - FC Copenhaga 2-1 (Iversen '23, Henriksen '57 / Gronkjaer '84)

Sparta Praga - Zillina 0-2 (Ceesay '51, Oravec '73)

Young Boys Berna - Tottenham 3-2 (Lulic '4, Bienvenu '13, Hochstrasser '29 / Bassong '41, Pavlyuchenko '83)

Tot marti s-au disputat si doua meciuri din play-off-ul Europa League:

Aris Salonik - Austria Viena 1-0 (Ruiz '90)

Besiktas - Helsinki 2-0 (Hilbert '35, Quaresma '66)

Miercuri, de la ora 21:45, se vor disputa celelalte cinci partide ale primei manse din play-off-ul Ligii Campionilor: