Steaua a obtinut a treia victorie din acest sezon al Ligii 1 si se mentine in plutonul din fruntea clasamentului, alaturi de Gaz Metan, Dinamo si Otelul. La primul meci cu Ilie Dumitrescu pe banca, ros-albastrii s-au impus cu 2-1 in fata nou-promovatei Victoria Branesti, prin dubla lui Bogdan Stancu, al doilea gol, marcat din penalty, fiind insa acordat de Sebastian Coltescu pentru un fault vazut doar de el.

Bogdan Stancu, pe vremea cand juca la SteauaFoto: Hotnews

Steaua a dominat prima repriza a meciului cu Branesti si a intrat la vestiar cu un avantaj de un gol, dupa reusita lui Bogdan Stancu din minutul 25. Scorul ar fi putut fi 2-0 dupa primele 45 de minute, dar Coltescu nu a acordat nimic la o faza in care Kapetaons a fost tinut de tricou in careu.

Repriza a doua a adus doua penalty-uri, ambele acordate dupa faze controversate. Branestiul a egalat in minutul 56, Olariu transformand o lovitura de la 11 metri obtinuta de Prodan pentru un fault al lui Geraldo. Coltescu a vazut penalty si in minutul 67, iar Stancu a adus victoria Stelei transformand lovitura.

Bogdan Stancu:Ilie Dumitrescu a pregatit foarte bine acest meci. Ne bucuram foarte mult ca a debutat cu victorie. Sincer, mi se pare ca penalty-ul lor a fost acordat prea usor, al nostru a fost clar. (Gsptv)