Pepe Reina a oferit pe tava un punct celor de la Arsenal, in prima etapa din Premier League, sezonul 2010/2011. Portarul de la Liverpool a gafat in ultimul minut de joc si a stabilit scorul final de 1-1, intr-o partida in care noua achizitie a "Cormoranilor", Joe Cole a parasit terenul in prelungirile primei reprize, primind primul sau cartonas rosu din cariera.​

Reina si-a scapat mingea in poartaFoto: Reuters

Liverpool a ramas in zece oameni pe finalul primei reprize cu Arsenal, dupa ce Joe Cole a primit direct cartonasul rosu pentru un fault la Laurent Koscielny. Tehnicianul Roy Hodgson a declarat ca Liverpool se gandeste sa conteste cartonasul rosu aratat lui Cole. In cazul in care "Cormoranii" nu vor avea castig de cauza, Cole va fi suspendat 3 etape si va putea juca din nou in 19 septembrie.

Liverpool a inceput repriza secunda in inferioritate numerica, dar a preluat conducerea prin reusita lui N'Gog din minutul 47. Gazdele au fost aproape de o victorie in meciul de debut al noului sezon, dar Pepe Reina a scapat mingea in poarta dupa ce a incercat sa pareze lovitura de cap a lui Marouane Chamakh. Arsenal a incheiat si ea partida cu un om mai putin pe teren, Koscielny primind al doilea cartonas galben pentru un hent, in prelungirile partidei.

Premier League, etapa 1:

Sambata, 14.08.2010

Tottenham - Manchester City 0-0

Aston Villa - West Ham United 3-0 (Downing '15, Petrov '40, Milner '66)

Blackburn - Everton 1-0 (Kalinic '15)

Bolton - Fulham 0-0

Sunderland - Birmingham City 2-2 (Bent - penalty '24, Carr - autogol '56/ Dann '78, Ridgewell '88)

Wigan Athletic - Blackpool 0-4 (Taylor-Fletcher '16, Harewood '38, '43, Baptise '75)

Wolverhampton - Stoke City 2-1 (Jones '37, Fletcher '39/ Faye '55)

Chelsea - West Bromwich Albion 6-0 (Malouda '6, '90, Drogba '45, '55, '68, Lampard '63)