Unirea Urziceni a fost eliminata din Champions League, dupa 0-1 pe terenul lui Zenit Sankt Petersburg (in tur, 0-0). In urma acestui rezultat, ialomitenii trec in a doua competitie europeana, Europa League, acolo unde vor sustine barajul pentru calificarea in grupe.

Meme StoicaFoto: AGERPRES

Ialomitenii au reusit sa domine debutul de meci, prntr-o asezare agresiva si un consum de energie impresionant. Zenit a fost surprinsa de opozitia activa a Unirii si a avut nevoie de 20 de minute pentru a-si pune ordine in joc.

Din momentul in care au izbutit sa echilibreze, rusii au cautat sa isi puna in valoare individualitatile: in minutul 33, Danny s-a desprins usor de Nicu Epaminonda si a marcat din interiorul careului, cu un sut imparabil.

Zenit a inceput mai bine si partea secunda, in care a cautat chiar sa iuteasca ritmul. Dupa un sfert de ceas de inghesuiala prin careul propriu, Unirea a reusit sa iasa la joc: Neaga a sutat excelent din apropiere in minutul 67 (balonul respins de Malafeev stergand bara), apoi Dalle a fost la 10 metri de egalare, dar sutul sau, din careu, a fost prea slab.

Au avut si rusii sansele lor, o bara Faizulin (69) si o foarfeca Kerjakov (70), dar ultimele minute au apartinut echipei ialomitene. Din pacate, cu toata posesia din final, Unirea nu a gasit cheia apararii lui Zenit.