Demonstratie ofensiva convingatoare a lui Dinamo care a transformat jocul cu Olimpia Balti intr-un fel de amical de prezentare a lotului, in debutul unei noi stagiuni. In turul 2 preliminar din Europa League, Dinamo va intalni pe Hajduk Split, primul meci urmand sa se dispute joi, 29 iulie, la Bucuresti.

Andone, cu gandul la Hajduk SplitFoto: fcdinamo.ro

Orice si-ar fi propus Olimpia Balti pentru acest retur, debutul le-a stricat toate planurile: o serie de gafe in defensiva a lasat mingea pe linia portii, de unde Andrei Cristea nu avea cum sa rateze (1-0, 3).

Conform asteptarilor, Dinamo a dominat copios, izbutind sa intre la cabina cu un scor de forfait: Adrian Cristea a majorat la 2-0 dintr-o lovitura libera (31), iar N'Doye a realizat scorul pauzei cu un sut deviat, mingea aterizand chiar sub transversala (45).

La reluare, bucurestenii au lasat impresia ca cedeaza initiativa echipei moldovene, insa a fost doar invitatia prin care Olimpia era asteptata sa deschida spatiile. S-a intamplat in minutul 58, cand Catalin Munteanu a fructificat pasa lui Adrian Cristea (4-0), iar in minutul 61 Torje a transformat un penalty obtinut de Liviu Ganea.

In pofida unei dominari accentuate, Dinamo nu a mai inscris pana in final; a facut-o Olimpia Balti, prin Adaramola, 90.