Paraguay a parasit Cupa Mondiala cu ochii in lacrimi, Cardozo (a ratat un penalti la 0-0) fiind imaginea reprezentativa pentru o brava echipa sud-americana. David Villa a decis disputa (83'), atacantul ducand Spania in semifinalele turneului final. Pentru iberici urmeaza in penultimul act Germania, intr-o reeditare a finalei Euro 2008.

Partida de pe Ellis Park Stadium a fost una cu accente dramatice in cea de-a doua repriza, doua penaltiuri fiind irosite la distanta de doar un minut (Cardoso si Xabi Alonso). Cand meciul se indrepta catre prelungiri, David Villa a mai scos din joben o reusita, atacantul iberic punctand dupa o faza in care mingea a lovit atat bara din stanga, cat si pe cea din dreapta.

Sud-americanii au parasit Cupa Mondiala, dar parcursul lor pe taram sud-african este unul demn de toata lauda. Pentru Spania, "prima finala" va veni in semifinala, faza a competitiei unde campioana Europei se va intalni cu Germania.