Argentina - Mexic 3-1/ Pumele se califica in sferturi
Defensiva mexicana a reusit sa "omoare" incercarile de atac ale argentinienilor in primele 25 de minute ale partidei, dar o greseala de arbitraj a dus la schimbarea situatiei de pe tabela. Messi i-a pasat pe culoar lui Tevez (min. 26), Perez intervine in fata jucatorului lui Manchester City, dar scapa balonul in fata. Messi ii recentreaza lui Tevez care, aflat in pozitie de ofsaid, inscrie. Urmeaza cateva minute in care mexicanii incearca sa il convinga pe arbitrul italian sa revina asupra deciziei, dar oficialul valideaza golul.
Peste 7 minute, Argentina duce scorul la 2-0. Osorio greseste o pasa la marginea propriului careu, Higuain intercepteaza, patrunde in careu si inscrie. Finalul primei reprize si spiritele se incing in drumul spre vestiar, portarul argentinian Romero fiind implicat intr-o altercatie cu un atacant mexican.
In partea a doua a meciului, Tevez reuseste sa inscrie din nou, cu un super gol din afara careului (minutul 52). Mexicanii inscriu golul de onoare in minutul 71: Hernandez preia un balon la 16 metri, patrunde in careu si inscrie cu un sut la coltul scurt.
Statistica meciului Argentina - Mexic 3-1:
Suturi spre poarta: 11 - 16
Suturi pe spatiul portii: 6 - 6
Faulturi: 11 - 26
Posesia balonului: 52% - 48%
Ofsaid: 1 - 2
Cornere: 2 - 5
Cartonase galbene: 0 - 1
Distanta acoperita: 101.555 metri - 108.071 metri
Omul meciului: Carlos Tevez (Argentina)
Echipe de start:
Argentina (Diego Maradona): 22. Romero, 2. Demichelis, 4. Burdisso, 6. Heinze, 15. Otamendi, 14. Mascherano (capitan), 20. M. Rodriguez, 7. Di Maria, 9. Higuain, 10. Messi, 11. Tevez
Mexic (antrenor Javier Aguirre): 1. Perez, 2. F. Rodriguez, 3. Salcido, 4. Marquez, 16. Suarez, 5. Osorio, 6. Torrado, 18. Guardado, 21. Bautista, 14. Hernandez, 17. Dos Santos
Arbitri: Roberto Rosetti (Italia); Paolo Calcagno (Italia), Stefano Ayroldi (Italia); Jerome Damon (Africa de Sud)

EXCLUSIV Câți bani pentru investiții au primit în ultimii 10 ani spitalele-vedetă ale pandemiei. Care a fost cel mai "răsfățat" spital din prima linie
Katalin Karikó, biochimista care a dezvoltat tehnologia mRNA, despre durata de eficacitate a vaccinului BioNTech - Pfizer, pentru HotNews.ro: „Dacă cei vaccinați nu se infectează, nu vom avea nevoie de o altă doză”
Profesorul Radu Gologan, după prima etapă a Olimpiadei de Matematică, organizată online: „Am descoperit uluiți extrem de multe fraude. Părinți care contestă corupția din România își impun copiii prin corupție”
INTERVIU Paun Rohovei, însărcinatul cu afaceri al Ucrainei: Rusia a pregătit infrastructura militară din Crimeea pentru desfășurarea armelor nucleare / Obiectivul Moscovei - transformarea Crimeii într-un „portavion de nescufundat”
„Recensământul bugetarilor”. Liviu Mălureanu, președinte ANFP: Prin proiectul bugetar vrem să mapăm toți bugetarii, câți sunt, ce salariu au și ce fac / Concursuri naționale pentru posturile din administrație INTERVIU
instaleaza sopcast ul.
Mexicanii vor cauta egalarea, iar argentinienii vor inscrie.
'Vedeti ca e posibil ca ala sa isi bata joc de munca voastra de 4 ani, nu disperati, ca asa-i in tenis'
Si da, suntem mai bine pregatiti psihic si copilul meu mai constient daca luam in calcul posibilitatea unui accident de masina fie el si pe trecerea de pietoni.
Incredibil.
Oare cat vor mai continua cu prostia asta?
Este nevoie de verificarea anumitor faze pe baza probelor video.
Cata ignoranta.
Toti se amagesc cu ideea ca fair play-ul e reprezentat doar de faptul ca dai mingea la adversar dupa o minge de arbitru.
Toti sunt fair play cand e vorba de faze lipsite de importanta, dar toti mint si fura cu nerusinare cand e in avantajul lor.
Chiar ma gandeam sa scriu la FIFA (dar n-am facut-o) sa scoata sloganurile cu FairPlay, ca la cum se comporta sunt chiar anti FairPlay.
Sa ai posibilitatea sa corectezi decizia imediat, eroarea fiind evidenta, si sa nu o faci pt. ca regulamentul spune ca daca ai fluierat, decizia nu mai poate fi schimbata, mi se pare ceva incredibil. Daca FIFA sustine astfel de regulamente inseamna ca e din principiu anti FairPlay.
Scrieti voi cat mai multi la Fifa ca nu poate fi si FairPLay si sa aiba astfel de regulamente.
Apropo: la CM la rugby se foloseste de mult proba video la luarea unei decizii.
Foarte elegant, la marcarea unui eseu dubios, arbitrul cere confirmarea deciziei (din studio probabil). Asteapta toti cuminti 10-20 secunde, apoi se pronunta decizia, Daca ar vrea FIFA ar copia procedeul. N-ar trebui sa inventeze nimic. Dar nu vrea. Sunt prea multe situatii in care te ajuta sa ai arbitru si nu probe video, probabil.
In felul asta nu mai pierdem timpul la tv si cu nevestele suparate si ne vedem de treburile noastre.
A...si inca ceva. Argentina si-o ia de la Germania. Tu nu vezi cat de greu aduc mingile in fata. Nu vezi ca 80% din jocul Argentinei sunt pase intre aparatori? N-au mijloc deloc si daca n-ai mijloc cu Germania...e periculos.
Ceea ce vad eu la tv,nu vede si el in monitorul sau?
Pacat ...fotbalul nu mai este de foarte mult timp un sport la care sa te uiti cu placere.
Nu e cam mult pentru o zi si pentru faptul ca suntem in secolul 21?
Pretindem civilizatie, egalitate si multe altele dar hai sa ne standardizam si daca tot ne permite tehnologia sa intervenim sa corectam erorile.
In cazul turbulentilor, suporterilor se iau cele mai moderne masuri, monitorizari & stuff, de ce jocul sa nu fie perfectionat si el si sa fie cat mai corect?
Baietii lucreaza la baloane minune, cat mai tehnologizate si mai impopotonate, echipamente anti-transpiratie...dar pana la urma jocul conteaza.
Un campionat mondial cam......depasit!
Daca Italia mergea mai departe, arbitrul ( italian "de meserie"), nu mai avea nevoie sa anuleze golul !
Deh, ce sa-i faci ? "Asa-i in tenis"
Cica tehnologia "nu e perfecta". Bine ca e mai perfect un nene chior cu steag care tre sa fuga de-i sar ochii sa vada mingea 90 de minute ... Niste tarani, n-ai cu cine ...
Nici despre un al doilea 11 metri care trebuia acordat americanilor in meciul cu Ghana...
In schimb am citit comentarii complet deplasate despre rasa ariana si Hitler.
Romanii sunt prea inveninati de niste inchipuiti ziaristi de fotbal incepand cu patatul de Ioanitoaia si terminand cu mizeria numita Tolontan, despicarea firului in 4 nu ajuta la nimic. Daca o echipa e formata din profesionisti, o decizie gresita nu ar trebui sa influenteze mersul partidei.
Daca ar juca argentina cu luxemburg si cei din urma ar da un gol nedrept nu ar fi mare problema, deoarece diferenta de valoare dintre cele 2 echipe va duce pana la urma la victoria argentinei.