Argentina a terminat cu o victorie Grupa B a Mondialului, echipa lui Maradona acumuland noua puncte din tot atatea posibile. Cu un stil defensiv si previbil, Grecia nu a avut nicio sansa in fata "Pumelor", Messi si compania invingand cu 2-0. Coreea de Sud merge in optimi dupa ce a remizat, scor 2-2, impotriva Nigeriei. Condusi cu 1-0 inca din minutul 11, asiaticii au avut puterea sa revina in special gratie unui joc colectiv bine pus la punct. In optimi vom avea duelurile Argentina - Mexic si Uruguay - Coreea de Sud.

Grecia - Argentina 0-2 (Demichelis 77', Palermo 89')

Grecia a incercat sa ajunga in optimi aparandu-se, echipe lui Rehhagel fiind dominata copios de argentinieni. Elenii au rezistat pana in minutul 77, atunci cand Demichelis a strapuns cu un sut puternic apararea adversarilor. Veteranul Martin Palermo a inchis tabela in minutul 89, iar singurul regret al echipei lui Maradona este acela ca Messi nu a reusit sa inscrie. Cu 9 puncte si un joc incantator, Argentina se anunta una dintre favoritele Mondialului sud-african.

Cornere: 1-10

Distanta alergata: 98.862 metri - 99.419 metri.

Grecia: 12 Tzorvas, 5 Moras, 6 Tziolis, 7 Samaras, 8 Papadopoulos, 10 Karagounis (cpt), 11 Vyntra, 15 Torosidis, 16 Kyrgiakos, 19 Sokratis, 21 Katsouranis. Antrenor: Otto Rehhagel

Argentina: 22 Romero, 2 Demichelis, 3 Rodriguez, 4 Burdisso, 5 Bolatti, 8 Veron, 10 Messi (cpt), 15 Otamendi, 16 Kun Aguero, 19 Milito, 20 Rodriguez. Antrenor: Diego Armando Maradona

Nigeria - Coreea de Sud 2-2 (Uche 11', Yakubu 69' - Jungsoo 38', Chuyoung 49')

Nigeria s-a zbatut mult, a marcat doua goluri, dar a irosit cu nonsalanta alte situatii importante de a inscrie. Africanii parasesc turneul final dupa o remiza, scor 2-2, in fata Coreei de Sud, o echipa fara vedete, dar cu un joc colectiv bun. Dupa ce a dispus de Grecia si a bifat un punct contra Nigeriei, asiaticii ajung in optimi, acolo unde vor da piept cu Uruguay.