Africa de Sud a fost la doar "o bara distanta" de o victorie mare contra Mexicului, Mphela ratand ocazia meciului in minutul 89. Gazdele au fost dominate in mare parte, dar au lovit pe contraatac prin Tshabalala (55'). Rafa Marquez a facut dreptate (79'), iar prima partida de la Cupa Mondiala s-a incheiat nedecis, 1-1.

Mexicul a pus stapanire pe meci inca din primele minute, iar dupa aspectul jocului se anuntau multe goluri la poarta lui Khune. Giovanni Dos Santos a fost cel mai periculos mexican in prima repriza, dar dupa o serie de ocazii importante, la pauza s-a intrat cu scorul de 0-0.

Contrar cursului jocului, Africa de Sud deschide scorul prin Tshabalala (55'), iar fiesta avea sa fie declansata in tribune.

Cu 11 minute inainte de final, Rafa Marquez profita de o eroare de plasament a apararii africane si egaleaza de la cativa metri. Echipa Bafana-Bafana a fost foarte aproape de un succes istoric in minutul 89, atunci cand Mphela a trimis in bara din apropiere.

S-a terminat 1-1, iar prima partida a Cupei Mondiale de Fotbal 2010 s-a incheiat nedecis.