Publicatia franceza Sport24 a facut bilantul sezonului 2009/2010 al Ligii Campionilor, sezon ce s-a incheiat sambata cu victoria de 2-0 a celor de la Inter Milano in fata nemtilor de la Bayern Munchen. Vezi ce echipa a avut cea mai buna defensiva in LC, cine este jucatorul cu cele mai multe faulturi comise si ce echipa a dominat la capitolul "posesia balonului".

Liga Campionilor 2009/2010 in cifre:

4 - goluri a inscris Lionel Messi (Barcelona) in sferturile de finala cu Arsenal (4-1). Doar cinci jucatori au mai reusit aceasta performanta in trecut (Andrei Shevchenko, Ruud Van Nistelrooy, Dado Prso, Simone Inzaghi si Marco Van Basten).

6 - goluri a incasat cea mai buna defensiva din acest sezon de Liga Campionilor: Girondins de Bordeaux.

7 - cele mai multe goluri marcate intr-un meci de Liga Campionilor din acest sezon (Fiorentina - Debrecen 4-3 si 5-2)

21 - numarul golurilor inscrise de cel mai bun atac din acest sezon de LC, inregistrat de trei echipe: Arsenal, Bayern Munchen si Manchester United. Inter, castigatoarea trofeului ocupa locul sase la acest capitol, cu 17 goluri inscrise.

27 - numarul faulturilor comise de Dani Alves (Barcelona).

28 - Diego Milito (Inter Milano) a fost surprins in pozitie afara din joc de 28 de ori. Il urmeaza in clasament Zlatan Ibrahimovic (Barcelona) - 18 ori si Filippo Inzaghi (AC Milan) - 17 ori.

66% - Posesia balonului revine Barcelonei. Catalanii au avut posesia timp de 543 minute, adica sase meciuri intregi.

minutul 95 - momentul in care lovitura de cap a portarului Standard Liege, Sinan Bolat, a egalat pe AZ Alkmaar si a permis echipei belgiene sa ocupe locul 3 in grupe, pozitie ce a calificat-o in Europa League.

98 - numarul loviturilor de la colt obtinute de Bayern Munchen. Urmeaza in clasament Real Madrid, cu 69 cornere.

700 - numarul meciurilor disputate de Javier Zanetti in tricoul lui Inter Milan. Argentinianul a obtinut acest record in finala de sambata cu Bayern.