Jose Mourinho dupa finala Champions League: Plec la Real Madrid

de A.I.     HotNews.ro
Duminică, 23 mai 2010, 11:06 Sport | Fotbal


Mourinho, impreuna cu trofeul Champions League
Foto: Reuters
Jose Mourinho a castigat (pentru a doua oara in cariera) Champions League, lusitanul facand din Inter noua campioana a Europei. Dupa un sezon de vis (cel mai bun din istoria italienilor) in care a bifat tripla (campionat, cupa, Liga Campionilor), "The Special One" va pleca la Real Madrid, acceptand o noua provocare. "Da, e adevarat. Voi pleca la Madrid" - a declarat Mou dupa finala de pe Bernabeu.

Mourinho a recunoscut ca acesta a fost ultimul meci la Inter Milano dupa finala cu Bayern Munchen, intr-o interventie la televiziunea germana SAT 1. Intrebat daca va pleca de la Milano dupa cucerirea Ligii Campionilor, Mourinho a raspuns: "Da, este adevarat. Voi pleca la Madrid. A fost ultimul meci la Inter".

Tehnicianul portughez este cel care le-a adus interistilor trofeul Ligii Campionilor dupa o pauza imensa de 45 de ani, Inter intrand in grupul select al echipelor care au bifat tripla dupa un sezon competitional.

Peformanta a mai fost reusita doar de Celtic Glasgow (1967), Ajax Amsterdam (1972), PSV Eindhoven (1988), Manchester United (1999) si FC Barcelona (2009).

Inter Milano:

Club infiintat pe 9 martie 1908, Stadion Giuseppe Meazza (80.074 locuri).

A cucerit de 18 ori titlul in Italia, 6 Cupe ale Italiei si 4 Supercupe ale Italiei.

In Europa, Interul se poate lauda cu trei Ligi ale Campionilor, 3 Cupe UEFA si doua Cupe Intercontinentale.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5781 vizualizari

  • -2 (4 voturi)    
    mda (Duminică, 23 mai 2010, 11:13)

    liviu [anonim]

    o sa fie un sezon interesant..
    sa tin in continuare cu real madrid... sau nu (pentru ca a veznit murinsho la ei)...
    • 0 (4 voturi)    
      Exista (Duminică, 23 mai 2010, 11:53)

      HESS [anonim] i-a raspuns lui liviu

      Doua posibilitati.,sa puna Madridul pe picioare si sa termine cu suprematia lui Barça ori sa nu o faca si sa se faca de ,,minune,,
      • +3 (5 voturi)    
        Pariati pe Real (Duminică, 23 mai 2010, 12:58)

        OzzyO [utilizator] i-a raspuns lui HESS

        In continuare mi-e greu sa-l "inghit" pe Mourinho, dar e un mare antrenor. O sa vedeti ce va face la Real.
      • 0 (4 voturi)    
        va demola Barca (Duminică, 23 mai 2010, 13:11)

        ek [anonim] i-a raspuns lui HESS

        i-a scos din CL cu Inter care are jucatori sub ce are Real Madrid - va rade Barcelona - este peste Guardiola
      • -2 (2 voturi)    
        mai degraba (Duminică, 23 mai 2010, 14:33)

        vlad [anonim] i-a raspuns lui HESS

        Ultima varianta.
  • +2 (4 voturi)    
    treaba (Duminică, 23 mai 2010, 13:31)

    kaka [anonim]

    va face treaba...doar ca la real le trebuie aparare...atac au...si un pic la mijloc...imi aduc aminte cand prindeau o zi buna mijlocasii si angajau atacantii castigau cu scor foarte mare...dar cand mijlocasii nu sunt un forma sunt blocati acolo nu merge echipa bine...

    mou sa aduca la inter 2 fundasi centrali Buni! si unu stanga ...la mijloc le mai trebuie 2 mijlocasi si gata!

    ar fi super sa ia pe de rossi si pe david silva la mijloc sau gerrard ( am auzit ca sar putea sa plece , certuri) in aparare vidic david luiz si atat.Pe albiol ala il pune mou pe picioare asa cum a facut si cu maicon cand a venit si tot asa.
    atac au...mou il pune sa joace si pe benzema nu numai ronaldo si kaka! ma gandesc sa nu mai ia vroun atacant ceva.
  • -1 (1 vot)    
    Mai mai mai... (Luni, 24 mai 2010, 4:14)

    javier [anonim]

    ...ce tampenie mai e si asta .Campionatul spaniei nu e pe aparare cum au italienii.O sa puna Mou 8 pe linia portii si tot o sa-i fulgere Messi.La anu pe vremea asta Mou poate va semna cu bayern pentru ca obiectivul nu era locul 2.
    • 0 (0 voturi)    
      comic (Marţi, 25 mai 2010, 14:22)

      FlorinM212 [utilizator] i-a raspuns lui javier

      pana una alta Mou a fulgerat-o pe Barsa cu Messi cu tot, deci mai usor cu declaratiile de genu. Nu prea isi au rostul.