Etapa a 33-a a rezolvat si problema locului 2: Unirea Urziceni (4-0 cu Ceahlaul) este sigura de locul 2 (care trimite in preliminariile Champions), intrucat principalele contracandidate s-au "impiedicat" - Vaslui a pierdut la Galati, iar Timisoara a realizat doar un egal la Tg. Jiu (0-0). O alta concluzie a rundei o reprezinta retrogradarea Ceahlaului - dupa esecul de la Urziceni, nemtenii nu se mai pot salva.

Click aici pentru rezultate si clasamentul Ligii 1!

Urziceni - Ceahlaul 4-0

Jocul s-a desfasurat intr-un singur sens, spre buturile nemtenilor: Unirea stia ca principala contracandidata la locul 2, FC Vaslui, pierduse la Galati, astfel ca a cautat sa profite cat mai repede de pasul gresit al trupei lui Lacatus - Unirea a reusit sa marcheze repede (Bilasco 14), amanunt care i-a usurat misiunea: a majorat Frunza inaintea pauzei (38), pentru ca repriza secunda sa fie marcata de "dubla" lui Rusescu (54, 67). Primul gol al lui Rusescu a fost o bijuterie - sut senzational, din lovitura libera, in stilul Cristiano Ronaldo, mingea fiind catapultata sub transversala, de la 30 de metri.