Echipa internationalului roman Cristian Chivu, Internazionale Milano, a castigat cel de-al cincilea titlu consecutiv in Serie A, invingand in ultima etapa a campionatului italian pe Siena, scor 1-0. Elevii lui Jose Mourinho au sansa de a face tripleta in acest sezon (Scudetto, Cupa si Liga Campionilor), devenind astfel prima echipa italiana ce reuseste aceasta performanta, daca inving pe Bayern Munchen in finala Ligii Campionilor.​

Dupa o prima repriza incheiata la egalitate, 0-0, Diego Milito a marcat cel de-al 22-lea sau gol din acest sezon de Serie A si al 28-lea din toate competitiile. Milito a inscris singurul gol al partidei in minutul 57, dupa o pasa a capitanului Zanetti.

Sampdoria a terminat sezonul pe locul al patrulea, in spatele celor de la AC Milan, asigurandu-si ultimul loc de Liga Campionilor dupa victoria cu 1-0 in fata celor de la Napoli. Palermo si Napoli au terminat campionatul pe locurile de Europa League, in timp ce Atalanta, Siena si Livorno sunt cele trei echipe retrogradate.