CFR Cluj este noua campioana a Romaniei la fotbal! Echipa din Ardeal s-a impus in fata formatiei International Curtea de Arges cu scorul de 2 la 1 si a declansat fiesta pe stadionul "Dr. Constantin Radulescu din Cluj" in fata a peste 20.000 de spectatori. Elevii lui Mandorlini au acumulat 66 de puncte cu o etapa inainte de finalul campionatului si au adus titlul la Cluj pentru a doua oara in istoria formatiei din Gruia. Clujenii vor juca, in toamna, direct in grupele Ligii Campionilor.

Clujenii au inceput timid partida, iar Inter a avut prima mare ocazie a meciului in minutul 2. Cosmin Bacila executa o lovitura de colt, iar Bogdan Apostu trimite cu capul din careul de 6 metri peste poarta lui Nuno Claro.

CFR intra in joc si in minutul 7 are prima mare ocazie. Lacina Traore recentreaza cu capul in fata portii, iar Bud trimite mingea pe langa poarta. CFR a continuat sa preseze iar ocaziile la poarta lui Marius Popa au continuat. In minutul 18, Deac intra in careu si suteaza puternic din unghi, dar Popa reuseste sa respinga.

Primul gol al partidei a fost marcat in minutul 32 de catre Cristi Bud care a fructificat o pasa pe jos venita de la Peralta si o greseala in defensiva a lui Viera (Inter), iar CFR Cluj era deja campioana.

Chiar si dupa golul lui Bud din minutul 32, clujenii au continuat sa atace pana la pauza. In minutul 40, Deac suteaza de la 30 de metri, dar mingea trece putin peste vinclul portii aparate de Marius Popa.

Repriza secunda a inceput cu CFR-ul in atac. In minutul 46, nou-intratul De Zerbi (in locul lui L. Traore) il lanseaza in careu pe Ciprian Deac, dar clujeanul trimite un sut-centrare pe jos prin fata portii. International preseaza slab, dar mingile ajung foarte greu in careul lui Nuno Claro.

Au urmat apoi minute bune de joc la mijlocul careului, intrerupte de cateva actiuni slabe in atac din partea CFR-ului.

Stadionul "Dr. Constantin Radulescu" a fost redus la tacere in minutul 66 cand Bogdan Apostu reia cu capul din 7 metri o centrare de la Gabi Matei pe care o trimite in poarta lui Nuno Claro. CFR - Inter 1 - 1 si spectatorii clujeni au amutit. CFR raspunde prompt, iar in minutul urmator Bottone centreaza in fata portii, dar Peralta reia din 10 metri peste poarta lui Popa.

In minutul 74, stadionul din Cluj explodeaza. Deac preia o minge pe piept de langa Viera, intra in careu si suteaza pentru 2 - 1. Bara-gol si CFR-ul era la 15 minute de titlu!

Minutul 81 a adus o noua faza fierbinte. Dani are o intrare dura la Radut, iar arbitrul Teo Craciunescu ii arata rosu direct. CFR ramane in 10 oameni, cu 10 minute inainte de final.

CFR rezista pana la final. International rateaza monumental in minutul 95, iar CFR este noua campioana!

In aceste conditii, cele trei formatii, care inainte de aceasta etapa pastrau sanse matematice la titlu, se vor bate pentru locul secund ce duce in Liga Campionilor. Unirea Urziceni (60 pct) joaca luni, pe teren propriu impotriva formatiei Ceahlaul Piatra Neamt. FC Vaslui (59 pct) joaca, in deplasare, contra Otelului Galati, iar FC Timisoara (58 pct) intalneste, tot in deplasare, Pandurii Tg. Jiu.

Jucatorii clujeni au primit medaliile si trofeul de campioni pe teren, in fata tuturor fanilor veniti la stadion sa sarbatoreasca succesul istoric al echipei ardelene.

"Le multumim celor care au stat alaturi de noi, traim niste momente fantastice si speram ca vom reusi sa mai producem astfel de clipe si in Liga Campionilor. Nu vreau sa par lipsit de modestie, dar sper sa realizam lucruri mari in Liga! Avem voie sa visam, sintem campioni!", a spus Panin, citat de gsp.ro.

"A fost un an foarte greu pentru noi! Ne bucuram ca le-am inchis gura tuturor care ne criticau. Sunt aici de 3 ani, am luat titlul de doua ori, dar niciodata nu am vazut stadionul sa arate ca astazi. Daca am fi avut suporteri ca azi in fiecare meci, eram de mult timp campioni! Vrem si Cupa, ne gandim cu totii la event. Am suferit mult in acest sezon, vreau sa joc fotbal si sa ma bucur in continuare alaturi de coechipierii mei", a declarat Tony la finalul partidei, citat de prosport.ro

Citeste mai jos desfasurarea partidei:

S-a terminat. Teo Craciunescu fluiera finalul meciului. CFR este noua Campioana a Romaniei!

Minutul 94: International rateaza monumental din fata portii.

Minutul 88: Schimbare la international: Iese Voiculet, intra Stoianof

Minutul 87: Inter preseaza. E. Kone suteaza peste poarta din marginea careului de 16 metri

Minutul 86: Schimbare la International: Iese B. Apostu si intra D. Stan

Minutul 81: Dani (CFR) este eliminat pentru un fault dur la Radut. Tony primeste cartonasul galben pentru proteste

Minutul 78: Corner pentru Inter. Mingea este respinsa din careul clujenilor

Minutul 78: Schimbare CFR - Iese Bud, intra Y. Kone

Minutul 74: GOL CFR! Deac preia o minge pe piept de langa Viera, intra in careu si suteaza. Bara-gol si CFR-ul este la 15 minute de titlu!

Minutul 73: Deac patrunde in careul argesenilor, centreaza in fata portii, dar retine Marius Popa

Minutul 69: Viera (Inter) primeste cartonasul galben pentru un fault la Bud. Lovitura libera este executata inc areu,d ar arbitrul fluiera fault in atac

Minutul 68: CFR raspunde prompt. Bottone centreaza in fata portii, iar Peralta reia din 10 metri peste poarta lui Popa

Minutul 66: GOL International!! Bogdan Apostu marcheaza cu capul din 7 metri in poarta lui Nuno Claro, dupa o centrare a lui Gabi Matei

Schimbare la CFR: Intra Bottone si iese Culio

Minutul 65: Deac primeste cartonasul galben

Minutul 60: De Zerbi intra in careu cu mingea. Dribleaza doi jucatori, dar pierde balonul in final

Minutul 57: Peralta ii paseaza lui Deac, dar acesta se afla in pozitie de offside

Minutul 54: Inter preseaza, dar mingile nu ajung in careul lui Nuno Claro

Minutul 51: Bacila (Inter) primeste cartonasul galben

Minutul 50: Atmosfera impresionanta pe stadionul din Cluj. Intreg stadionul scandeaza "CFR, victorie!"

Minutul 49: Primul corner din repriza secunda pentru International. Centreaza Voiculet, dar mingea este respinsa

Minutul 48: Culio ia o actiune pe con propriu si suteaza peste poarta din coltul careului de 16 metri

Minutul 46: Ocazie CFR. De Zerbi il lanseaza in careu pe Ciprian Deac, dar clujeanul trimite un sut-centrare pe jos prin fata portii

Schimbare la CFR Cluj: Intra De Zerbi, iese Lacina Traore

A inceput a doua repriza

Sfarsitul primei reprize

Minutul 46: Deac ii paseaza lui Traore, dar sutul acestuia este respins in corner, care nu se mai executa

Minutul 45: E. Kone (Inter) centreaza pentru Apostu, dar respinge Edimar

Minutul 40: Ocazie mare pentru CFR! Deac suteaza de la 30 de metri putin peste vinclul portii lui Popa

Minutul 39: Apostu primeste o pasa care il pune in cursa spre poarta clujenilor, dar iese Nuno Claro si respinge in out

Minutul 35: Culio este atentuionat cu un cartonas galben dupa ce il faulteaza din spate pe Bacila

Minutul 37: Actiune in careul CFR-ului. Dani (CFR) respinge in afara

Minutul 35: Stadionul "Dr. Constantin Radulescu" a inceput deja fiesta. Publicul face valuri

Minutul 34: Deac executa o lovitura libera, dar mingea este respinsa in afara careului

Minutul 32: GOL CFR!! Bud inscrie din 5 metri, dupa o pasa pe jos de la Peralta si o greseala in aparare a lui Viera (Inter)

Minutul 28: Peralta (CFR) cade in careul argesenilor dupa o intrare puternica a lui Viera. Jocul este oprit pentru interventia medicilor

Minutul 26: Cristi Bud (CFR) suteaza din unghi, de la 25 de metri, pe langa poarta lui Marius Popa

Minutul 25: Florin Popa (Inter) se ciocneste dur cu Tony (CFR). Lovitura libera pentru clujeni

Minutul 23: Peralta centreaza din coltul careului. Traore preia gresit. Clujenii cer penalty pentru o tragere de tricou. Popa plonjeaza si salveaza cornerul

Minutul 21: Gabi Muresan (CFR) suteaza puternic de la 27 de metri. Marius Popa retine in doi timpi

Minutul 20: Corner CFR. Chiriches (Inter) respinge din fata lui Bud (CFR)

Minutul 18: Ocazie CFR! Deac suteaza din unghi, iar Marius Popa (Inter) respinge in fata

Minutul 14: Tony (CFR) centreaza periculos in careu. Bud reia cu capul, dar mingea este respinsa in corner. Executa modest Deac

Minutul 13: International reintra in joc. Frasineanu executa o lovitura libera in careul clujenilor, dar mingea este respinsa

Minutul 11: Bacila (Inter) centreaza in careu, dar Tony (CFR) respinge cu capul

Minutul 9: CFR sta sus si face presing. International iese din ce in ce mai greu din propriul teren

Minutul 7: Ocazie mare pentru CFR. Lacina Traore recentreaza cu capul in fata portii, iar Bud trimite mingea pe langa poarta

Minutul 6: Deac suteaza peste poarta de la 20 de metri

Minutul 5: Deac (CFR) este faultat la mijlocul terenului de catre Radut (Inter)

Minutul 4: Un nou corner pentru Inter. Mingea este respinsa din careu de catre Lacina Traore

Minutul 2:Ocazie imensa pentru Inter! Primul corner pentru International. Executa Cosmin Bacila. Bogdan Apostu trimite cu capul din 6 metri peste poarta lui Nuno Claro

CFR este la 90 de minute de un nou titlu de campioana

Partida a inceput

CFR Cluj intalneste astazi, pe teren propriu, echipa International Curtea de Arges si in cazul unei victorii devine oficial campioana la fotbal a Romaniei. Echipa din Gruia are 63 de puncte in clasament, cu 3 mai multe decat Unirea Urziceni, si poate sa se incoroneze cu o etapa inainte de final regina campionatului. Elevii lui Mandorlini vor sa castige al doilea titlu din istoria clujenilor in fata propriilor suporteri si sa declanseze fiesta pe stadionul Dr. Constantin Radulescu. Meciul este transmis in direct pe DigiSport si LIVE TEXT pe HotNews.ro, incepand cu ora 19:00.

Echipele de start

CFR Cluj: Nuno Claro - Tony, Muresan, Cabrera, Edimar - Peralta, Dani, Culio - Deac, Traore, Bud.

Rezerve: Stancioiu, Panin, De Zerbi, Bottone, N. Dica, Leonardo, Y. Kone

Antrenor:Andrea Mandorlini

International Curtea de Arges: M. Popa - G. Matei, Viera, Chiriches, Frasineanu - Bacila, Fl. Popa, Voiculet, E. Kone - Radut, Apostu.

Rezerve:Arcaba, Ratiu, Neagu, Lazar, Antohi, Stoianof, Stan

Antrenor: Ionut Badea

Arbitri: Teodor Craciunescu (central) - Aurel Onita, Florin Stanescu (asistenti) - Florin Marcu (rezerva).

Reprezentantii Ligii Profesioniste de Fotbal s-au deplasat la Cluj cu medaliile si trofeul de campioni, pentru a le inmina ardelenilor in caz ca vor cistiga partida. Meciul se va disputa cu casa inchisa, fanii CFR dorindu-si sa fie alaturi de favoriti pentru a sarbatorii castigarea campionatului.