Alba Iulia a condus cu 1-0 in disputa cu Dinamo, a impus ritmul in prima repriza, dar a cazut fizic in al doilea mitan. Gazdele au pierdut pana la urma, scor 2-1, partida cu bucurestenii, iar Unirea va evolua din sezonul viitor in Liga 2. In urma acestei victorii, cainii si-au atins, in proportie de 90%, obiectivul - participarea in viitoarea editie a Europa League.

Unirea a fost echipa mai proaspata in prima repriza, gazdele deschizand scorul prin Florin Dan in minutul 28. Dinamo nu a contat prea mult in atac, dar in minutele de prelungire din prima repriza cainii au egalat dintr-o lovitura de la 11 metri (Andrei Cristea a inscris cu siguranta un penalti obtinut dupa un hent al lui Vujadinovic).

Alba Iulia nu a mai contat dupa pauza, iar Dinamo a inceput sa isi impuna jocul. Andrei Cristea a bifat dubla in minutul 69 (dupa o pasa superba a lui Bostina), iar cainii au castigat toate punctele.

In urma acestui rezultat, Unirea va lua calea matineului, formatia din Alba Iulia pierzand definitiv contactul cu pozitiile care asigura ramanerea in Liga 1.

Echipe:

Alba Iulia: Rotaru - Olah, Vujadinovic, Souza, Bucurica - Cristea, Dalbea, Fl. Dan, Stanciu - Veljovic, Jovanovic

Dinamo: Curca - Scarlatache, Kone, Moti, Pulhac, Torje, N'Doye, Margaritescu, Alexe - Andrei Cristea, Niculescu.