Pretendentele la titlul de campioana, CFR Cluj si FC Vaslui, au remizat in cea de-a XXXI-a etapa a Ligii 1, scor 0-0. Ardelenii si-au continuat seria de invincibilitate pe terenul propriu si acumuleaza 60 de puncte in clasamentul intern, in timp ce moldovenii "Fiarei" isi consolideaza pozitia pentru cupele europene.

CFR Cluj - DinamoFoto: cfr1907.ro

Iuliu Muresan, presedinte CFR: "Din pacate am facut doar un egal, chiar daca ne doream o victorie. Important e ca mai avem cel putin un punct avans, indiferent de ceea ce fac celelalte echipe. Domnul Avram a gresit din pacate in aceasta seara si nu ne-a dat penalty la Deac. A crezut ca a fost simulare si i-a acordat galben. Asta este, nu vreau sa comentez prea mult arbitrajul, pentru ca nici noi nu am jucat prea bine. Important e ca echipa a avut atitudine, a jucat cu daruire, am incredere ca vom lua titlul."

Cele doua echipe au impus partidei un ritm alert inca din debutul partidei, dar niciuna nu a avut curajul sa riste, preferand atacurile pozitionale. Wesley are prima ocazie a meciului in minutul al treilea, cand sutul sau a trecut putin pe langa poarta lui Nuno Claro. O prima ocazie importanta a clujenilor a venit in minutul 34, cand Kone, ramas nemarcat in careul moldovenilor, a trimis balonul cu capul peste poarta, dintr-o centrare din lovitura libera a lui Nicolae Dica. Pe finalul primei reprize, moldovenii rateaza din nou. Hugo Luz a incercat sa impinga balonul din fata portii, Nuno Claro a respins in fata, dar a reusit sa revina si sa prinda mingea.

In repriza secunda, Costly patrunde in careu pe partea stanga (min. 54), este deposedat de Alcantara, vasluianul reuseste sa recupereze, insa sutul sau trece peste transversala. O faza controversata a meciului a avut loc in minutul 63, atunci cand Ciprian Deac a cazut in careu cerand penalty, dar Marius Avram l-a avertizat pe clujean cu un cartonas galben pentru simulare. Cristi Bud, intrat in repriza secunda, are sansa de a aduce linistea in sanul echipei sale, dar rateaza incredibil. Ramas nemarcat in careu, clujeanul trimite un sut milimetric pe langa poarta lui Kuciak.

Echipe de start:

CFR: Nuno Claro, Panin, Cadu, Alcantara, Edimar, G. Muresan, E. Dica, Culio, Deac, Kone, N. Dica

Rezerve: Peskovic, Piccolo, Tony, Peralta, Bottone, Bud

Vaslui: Kuciak, Milanov, Zubar, Gladstone, Luz, Pavlovic, Papp, Wesley, Milisavljevic, Sanmartean, Costly

Rezerve: Haisan, Genchev, Neagu, Zmeu, Burdujan, Akakpo, Delgado