Rapidul se indeparteaza de zona cupelor europene dupa 2-2 cu Dinamo, giulestenii ramanand la cinci puncte in spatele rivalului din Stefan cel Mare. Patru goluri, doua eliminari, multi nervi si ocazii imense. Acestea au fost ingredientele disputei din Giulesti, una in care gazdele au revenit de la 0-2, dar nu au putut sa obtina toate cele trei puncte cu toate ca au evoluat in superioritate numerica o repriza (Pulhac a fost eliminat in minutul 42).

Click aici pentru rezultate si clasament.

Giulestenii aveau nevoie de o victorie pentru a ramane in carti pentru Europa League, dar tot ce au putut obtine din meciul cu Dinamo a fost o remiza. Cainii au inceput mult mai bine disputa, iar dupa 24 de minute conduceau cu 2-0 in Giulesti (Andrei Cristea 11', Alexe 24').

Andone muta inspirat: Herea in locul lui Grigorie (a ratat doua ocazii imense), iar jocul se schimba. Gazdele egaleaza (Kone augotol 33' si Ionita 39'), iar Pulhac este eliminat (42') dupa doua faulturi asupra lui Herea, unul dintre cei mai buni giulesteni.

Inspiratia gazdelor ramane insa la cabine, iar Rapidul nu mai poate modifica tabela in a doau repriza cu toate ca a evoluat cu un jucator mai mult. Egalitatea numerica se restabileste in prelungiri, atunci cand Bozovic este eliminat dupa doua cartonase galbene.

Rapid - Dinamo se termina 2-2, iar echipa lui Andone mai pastreaza sanse doar teoretice de a ajunge in Europa League.

Echipe:

Rapid: Bornescu - Sapunaru, Fernandes, Ad. Iordache, Bozovici - Grigorie, Lazar, Matici, Spadacio, Cesinha - Ionita

Dinamo: Curca - Molinero, Moti, Scarlatache, Pulhac - Torje, Kone, Ad. Cristea, Alexe - A. Cristea, M. Niculae

Rezerve Rapid: Straton, Helder, Raduta, Herea, Ciz, I. Iordache, Iencsi

Rezerve Dinamo: Cr. Munteanu, D. Grigore, L. Rus, Zicu, Bratu, Margaritescu, Cl. Niculescu.