Steaua nu a putut sa profite de pasul gresit al liderului CFR, ros-albastrii fiind depasiti cu 2-1 de Unirea Alba Iulia, ultima clasata din clasament. Bucurestenii au evoluat neconvingator, iar apararea a fost inca o data "calcaiul lui Ahile" pentru echipa lui Stoichita. Alba Iulia a aratat in disputa cu formatia din Ghencea ca nu merita sa evolueze la matineu din sezonul viitor.

Click aici pentru rezultate si clasament.

CFR a pierdut surprinzator cu Astra (scor 1-0), iar Steaua spera din nou la titlu. Pentru indeplinirea acestui vis ros-albastrii aveau nevoie de un succes in fata ultimei clasate - Unirea Alba Iulia.

Ce a urmat a fost insa un meci pe care Steaua trebuie sa-l uite cat mai repede, echipa pregatita de Mihai Stoichita fiind invinsa cu 2-1. Scorul a fost deshis de Veljovic (24'), iar pana la pauza s-a facut 1-1 dupa golul lui Arman Karamyan (44').

Reusita de trei puncte pentru lanterna rosie i-a apartinut lui Florin Dan, cel care a transformat in gol o lovitura libera de la aproximativ 30 de metri (in minutul 83).

Unirea a demonstrat in partida cu bucurestenii ca nu merita sa retrogradeze, in timp ce Steaua si-a luat definitiv la revedere de la titlul de campioana a Romaniei.

Echipe:

Alba Iulia: Rotaru - Balan, Poverlovici, Vujadinovic, Bucurica - Cristea, Dalbea, Dan Florin, Veljovic - Olah, Jovanovic

Steaua: Zapata - Golanski, Baciu, Jelev, Petre Marin - Nicolita, Ov.Petre, Plesan, Arman Karamyan - Surdu, Stancu.