Bayern Munchen este in finala Champions League, dupa un succes net obtinut pe terenul lui Olympique Lyon: bavarezii s-au impus cu 3-0, printr-o tripla antologica semnata de Olici - croatul a deschis scorul in minutul 26, l-a majorat in minutul 67 si a inchis tabela in minutul 78.

Bayern a avut un retur mai putin complicat decat s-ar fi asteptat: francezii au repetat partitura tactica din primul joc, bazata pe o exagerata preocupare defensiva. Mai mult, Lyon a gresit foarte mult in prima jumatate de ceas, oferindu-i adversarului sansa de a rezolva meciul rapid: Olici a deschis scorul in minutul 26, dupa o combinatie cu Muller.

Sugestiv pentru stilul gazdelor - Lyon a avut prima ocazie abia in minutul 30, la incursiunea lui Bastos in careul lui Butt!

La reluare, antrenorul francezilor a trimis in teren un al doilea varf, insa nu a modificat cu nimic profilul tactic: Lyon a ramas in continuare prizoniera unor trasee care nu aduceau mingea la poarta, iar ruperile de ritm au lipsit complet. Minutul 65 aduce o modificare importanta in economia intalnirii: gazdele raman in 10 oameni, dupa ce Cris a fost eliminat pentru doua galbene, luate unul dupa altul.

Imediat, Bayern a inchis definitiv problema calificarii - gol Olici pentru 2-0, dupa o angajare perfecta venita de la Altintop. A fost seara speciala a lui Olici, pentru ca jucatorul isi definiteaza tripla in minutul 78, cand inscrie si cu capul.

Triumf pentru Bayern Munchen si pentru antrenorul Luis Van Gaal care va disputa a doua sa finala de Champions, dupa ce a castigat trofeul la comanda lui Ajax (1995).

Bayern isi va afla adversara din finala miercuri seara, dupa returul dintre Barcelona si Inter Milano (1-3 in primul joc).