Rapid nu a reusit sa profite de avantajul avut dupa eliminarea lui Cojoc din minutul 55, aratand un joc mai modest fata de cel afisat in etapa trecuta, cand a invins cu 5-1 pe Steaua.

Ioan AndoneFoto: AGERPRES

Click aici pentru rezultatele si clasamentul Ligii 1!

Ioan Andone, antrenor Rapid:"Rezultatul e echitabil chiar daca Otelul a avut ocaziile mai clare. Noi am avut sanse de a marca, dar nimic clar. Cred ca sansele la Europa sint nule; chiar daca batem Dinamo e greu pentru ca programul nostru e dificil. Daca am fi cistigat aici, era alta situatia. E greu sa pregatesti un meci dupa ce bati Steaua cu 5-1".

Prima mare ocazie a meciului a apartinut gazdelor, Antal fiind cel care a ramas singur cu Bornescu, dar portarul giulestean a reusit sa respinga in ultima faza (min. 35). Peste alte cinci minute, Viglianti a sutat puternic din afara careului incercand sa-l surprinda pe Bornescu, dar balonul a lovit bara. Ocaziile oaspetilor in prima repriza au apartinut lui Ionita si Grigorie

La zece minute de la debutul reprizei secunde, Cojoc intra cu talpa in spatele lui Cesinha, iar arbitrul Istvan Kovacs i-a aratat direct cartinasul rosu. Cesinha reia din vle spre poarta lui Grahovac in minutul 63, dar balonul trece putin peste bara. Ioan Andone incearca sa forteze victoria si mai introduce un atacant pe teren. Raduta il inlocuieste pe Matici, iar prima ocazie notabila a giuesteanului vine in minutul 78, dupa o centrare a lui Grigorie, dar Grahovac a avut o interventie foarte buna. Bozovic isi trece in cont si el doua ratari (min. 81 si 90), iar Sapunaru rateaza in minutul a doilea al prlungirilor, trimitand peste transversala o ovitura de cap din 7 metri. Ultima faza a meciului a avut loc la poarta rapidistilor, Viglianti sutand din unghi peste bara.

Echipe de start:

Otelul Galati: Grahovac, Cojoc, Sirghi, Costin, Salageanu, Antal, Giurgiu, Neagu, Ochirosii, Viglianti, Pena

Rezerve: Baotic, Paraschiv, Iorga, Axente, Perendja, Ilie

Rapid: Bornescu, Sapunaru, Iordache, Constantin, Bozovic, Matic, Lazar, Grigorie, Spadacio, Cesinha, Ionita

Rezerve: Straton, Fernandes, Raduta, Herea, Ciz, Iordache, Helder