CFR Cluj a ratat sansa unei victorii "de aur" pe terenul unei contracandidate la titlu: ardelenii au condus cu 1-0 din minutul 57, prin golul lui Deac, dar au fost egalati in prelungiri, cand Alexa a gasit plasa portii cu o lovitura de cap bine plasata. Era minutul 8 al prelungirilor, intervalul neobisnuit de mare al timpului aditional fiind justificat de arbitri prin desele intreruperi ale jocului si trageri de timp ale Clujului.

Din minutul 85, ardelenii l-au avut pe Cadu in poarta, pentru ca Nuno Claro a vazut cartonasul rosu (pentru simulare). Cadu a reusit sa salveze o minge de sub transversala (in minutul 90+5), dar nu a mai putut interveni la lovitura de cap a lui Alexa.

"Toata echipa merita felicitari pentru cum a luptat, mai putin Nuno Claro", a declarat presedintele CFR-ului, Iuliu Muresan. Si antrenorul Andrea Mandorlini a amendat greseala portarului care si-a lasat echipa in inferioritate, in finalul jocului: "Am sa-i spun intre patru ochi ce a gresit. Oricum, sunt multumit cu acest rezultat, sunt chiar fericit. Am intalnit o echipa foarte puternica - Timisoara a facut o partida mare si cred ca si-a ratat ultima sansa la titlu".

Arbitrul Augustus Constantin si-a facut meciul greu inca din debutul partidei, cand a refuzat Timisoarei un penalty, la un fault comis de portarul Nuno Claro.

"Mi-a fost clar de la inceput ca acestui arbitru ii este frica. Sunt mandru de echipa mea care astazi a umilit campioana de carton a Romaniei, o campioana care pe mine nu ma reprezinta" - Marian Iancu, finantator Timisoara (GspTV)

Banatenii au dominat prima perioada, insa nu au putut sustine ritmul ridicat, astfel ca echipa clujeana a reusit sa echilibreze. In partea secunda, CFR-ul a lasat impresia ca a preluat comanda tactica a jocului, in special dupa ce a deschis scorul (57). Finalul insa a fost complicat de eliminarea lui Nuno Claro (85) si de durata neobisnuita a prelungirilor...