Real Madrid a marit suspansul in La Liga, reusind sa se impuna, duminica, in fata echipei de pe locul al treilea, Valencia, scor 2-0, prin golurile lui Higuain si Cristiano Ronaldo. Galacticii s-au apropiat la un singur punct de rivalii de la Barcelona, ajutati fiind si de remiza alba obtinuta de catalani, sambata, in meciul cu Espanyol.

Sambata, Barcelona nu a reusit sa se impuna in derby-ul catalan, remizand, scor 0-0, cu cei de la Espanyol, dupa ce elevii lui Pep Guardiola au jucat in inferioritate numerica din minutul 62 (Dani Alves a primit cartonasul rosu).

Real nu s-a incurcat in fata celor de la Valencia. Marcelo (min. 13) si Guti (min. 20) au fost aproape de a deschide scorul in partida cu Valencia, dar Higuain a fost cel care l-a invins pe Cesar in minutul 25, cu un sut de la marginea careului, dupa o combinatie cu Guti. Pana in minutul 30, argentinianul, care a ajuns la 25 de goluri in acest sezon, a avut ocazia de a mai inscrie de doua ori. Valencia a trecut de mai multe ori pe langa egalare, David Silva ratand cea mai mare ocazie, in minutul 72. Peste sase minute, insa, Cristiano Ronaldo a marcat pentru 2-0, Galacticii plecand cu toate cele trei puncte.

Primera Division, etapa a 33-a:

Sambata:

Sevilla - Sporting Gijon 3-0 (Kanoute '8, Fabiano '53, Cala '80)

Espanyol - Barcelona 0-0

Villarreal - Atletico Madrid 2-1 (Godin '22, Rossi '44/ Aguero '64)

Duminica:

Deportivo La Coruna - Almeria 0-0

Malaga - Valladolid 0-0

Tenerife - Getafe 3-2 (Nino '30, '69, '76/ Leon '10, Casquero '75)

Xerez - Racing Santander 2-2 (Orellana '6, Mata '72/ Tchite '43, '57-penalty)

Athletic Bilbao - Zaragoza 0-0

Real Madrid - Valencia 2-0 (Higuain '25, Ronaldo '78)

In ultima partida a etapei a 33-a, Mallorca intalneste pe Osasuna (luni, ora 22:00).