Succes categoric pentru FC Vaslui in returul semifinalei cu Brasov (4-0, dupa 0-1 in prima mansa) si o calificare in premiera in finala Cupei, acolo unde moldovenii vor intalni pe CFR Cluj.

O prima jumatate de ceas perfecta pentru FC Vaslui: Raul Costin a deschis scorul printr-o executie magistrala din lovitura libera (a nimerit vinclul de la 25 de metri), in minutul 29. La un minut distanta, Wesley a majorat cu o lovitura de cap, din centrul careului.

Abia la 2-0 pentru moldoveni, Brasovul a izbutit sa iasa din propria jumatate: cea mai buna situatie au avut-o in minutul 41, cand sutul lui Roman a fost respins de Kuciak in marginea careului, dar Ilyes a intarziat executia.

In ultimul minut al primei reprize, Wesley a ratat un penalty: trimite in bara!!!

Brasovenii au avut o sansa buna prin Catalin Munteanu (48) in debutul reprizei secunde, dar mijlocasul nu a putut relua din apropierea portii.

Sperantele ardelenilor s-au naruit in minutul 52: Lucian Sanmartean a trimis in plasa, din lovitura libera, si a dus scorul la 3-0. Dupa alte cateva minute, situatia Brasovului s-a agravat definitiv - Abrudan a fost eliminat dupa o brutalitate comisa asupra lui Costly.

Minutul 72 "incununeaza opera": Sanmartean, impecabil joi seara, centreaza in fata portii, de unde Costly reia sub transversala - 4-0.

Finala FC Vaslui - CFR Cluj se va juca la 26 mai, pe stadionul din Iasi.