FC Barcelona s-a distantat la sase puncte in fruntea clasamentului din Primera Division, rivala Real Madrid avand insa un meci mai putin disputat. Catalanii au obtinut o victorie usoara in fata celor de la Deportivo La Coruna, scor 3-0, prin golurile marcate de Krkic, Pedro si Toure. Intr-o alta partida din cea de-a 32-a etapa a primei ligi spaniole, Atletico Madrid a fost invinsa de Xerez (1-2) si si-a luat adio de la prezenta in cupele europene.

Xavi Hernandez a iesit din nou in evidenta, pasand decisiv pentru golul lui Bojan Krkic, din minutul 16. Barca a dominat si ar fi putut sa-si mareasca avantajul la pauza, dar portarul celor de la Deportivo a pastrat scorul de 1-0 dupa 45 de minute de joc.

In repriza secunda, Valdes a degajat balonul pana in jumatatea adversa, portarul de la Deportivo a iesit din careul de 16 metri pentru a respinge, dar balonul a ajuns pana la Pedro Rodriguez, care a inscris dupa un sut de la aproximativ 50 de metri (minutul 68). Dupa alte trei minute, Toure Yaya a inchis tabela de marcaj, dupa o lovitura de la colt.

Primera Division:

Etapa a 32-a:

Marti:

Valladolid - Sevilla 2-1 (Costa '42, Manucho '54/ Cala '83)

Sporting Gijon - Tenerife 0-2 (Martinez '70, Alfaro '87)

Getafe - Villarreal 3-0 (Miku '56, '86, Mane '72)

Miercuri:

Atletico Madrid - Xerez 2-1 (Forlan '12/ Bermejo '9, Armenteros '72)

Osasuna - Malaga 2-2 (Pandiani '11, '48/ Caicedo '32, Baha '75)

Racing Santander - Espanyol 3-1 (Tchite (penalty) '36, (penalty )'50, Arana '90/ Alonso '32)

Zaragoza - Mallorca 1-1 (Suazo '21/ Rocha '13)

Barcelona - Deportivo La Coruna 3-0 (Krkic '16, Rodriguez '68, Toure '72)