CFR Cluj s-a calificat in finala Cupei Romaniei (pentru al treilea an consecutiv), dupa ce a invins cu 2-1 pe Dinamo in mansa-retur a semifinalei (in primul joc, scorul fusese egal, 1-1). Desi au evoluat toata repriza secunda cu un om mai putin, ardelenii s-au impus printr-un joc colectiv inchegat, dar si prin aportul oamenilor-cheie: Muresan a dominat centrul, Nicolae Dica a marcat primul sau gol pentru CFR, iar Nuno Claro si-a rascumparat greseala de la golul dinamovist prin doua parade de senzatie, in prelungirile jocului...

CFR Cluj a dominat prima repriza, cand Dica si Deac au ratat situatiile perioadei, iar Dinamo a parut destul de timida pentru un meci in care trebuia totusi sa marcheze. Imediat dupa pauza, raportul de forte se modifica dramatic - CFR ramane in 10 oameni, dupa eliminarea lui Edimar (fault dur asupra lui Kone).

Paradoxal, superioritatea numerica ii incurca pe bucuresteni: CFR este echipa care deschide scorul dupa un contraatac in care Traore a fost servantul, iar Nicolae Dica inscrie primul sau pentru ardeleni... si contra carui adversar! (51)

Ardelenii se lasa dominati teritorial, dar demonstreaza ca stapanesc perfect arma contraatacului. Minutul 71 aduce o modificare: Dinamo il trimite in joc pe Adrian Cristea, iar mijlocasul cazut in dizgratie de cateva luni reuseste un sut de mare efect care il pacaleste pe Nuno Claro, loveste bara, sare in fata portii, iar Andrei Cristea finalizeaza: 1-1!

La intrarea in ultimul sfert de ceas, Dinamo da senzatia ca se precipita si ca vrea sa dea lovitura de gratie pana in prelungiri: intra Claudiu Niculescu, pentru un supliment ofensiv... dar tot CFR-ul marcheaza: Traore reia in plasa, de langa Moti, o centrare perfecta (78).

Dinamo nu a renuntat la lupta si a cautat pana la ultimul fluier golul care ar fi trimis-o in finala: Moti si Claudiu Niculescu au ratat in prelungiri doua situatii excelente, la care CFR-ul a fost protejat si de inspiratia lui Nuno Claro. Portarul ardelenilor a blocat perfect in final, luandu-si revansa fata de eroarea comisa la golul dinamovist.