Inter Milano s-a calificat in finala Cupei Italiei dupa ce a dispus de Fiorentina, scor 1-0, in deplasare. Echipa pregatita de Jose Mourinho invinsese si in disputa tur, de la Milano, tot cu 1-0. Cristi Chivu a fost intregralist la campioana Italiei, romanul avand o evolutie laudata de presa din Peninsula.

Unicul gol al partidei de la Florenta a fost reusit de Samuel Eto'o, in minutul 57. In cealalta semifinala se vor intalni AS Roma, liderul din Serie A, si Udinese. In mansa tur a fost 2-0 pentru romani la Udine. Returul de pe Stadio Olimpico este programat pe 21 aprilie.

"Pentru prima data dupa ceva timp, Interul a prestat un joc defensiv, cel putin in prima repriza, dar a avut in Chivu si Lucio doi adevarati salvatori in momentele cheie" - Gazzetta dello Sport.