Chelsea a castigat derbiul campionatului cu Manchester, chiar pe Old Trafford, londonezii impunandu-se cu 2-1 (Macheda 81'- Joe Cole 20', Drogba 79'). In urma acestui succes important, echipa pregatita de Carlo Ancelotti a revenit pe prima pozitie din Premier League (cu doua puncte mai multe decat United).

Chelsea a dominat in mare parte derbiul de pe Old Trafford, linia de mijloc a londonezilor fiind cea care a facut diferenta. Joe Cole a deschis scorul in minutul 20 dupa o executie cu calcaiul, iar la pauza s-a intrat cu un avantaj minim pentru oaspeti (1-0).

United a intrat mai hotarata de la cabine, dar cei care au marcat au fost tot londonezii, Drogba punctand dintr-o pozitie clara de off-side in minutul 79. Manchester a bifat golul de onoare prin tanarul Macheda (79'), dar Chelsea castiga cu 2-1 si revine pe prima pozitie din Premier League.