Steaua, cu o formula improvizata (din cauza accidentarilor), pastreaza toate punctele acasa, dupa un succes la limita contra lui FC Brasov. Mihaita Plesan (care a jucat cu infiltratii, nefiind complet refacut) a marcat golul de trei puncte, in minutul 6, dar coechipierii sai au tremurat in final - Brasovul a avut o bara in minutul 74, prin Ilyes.

Doua reprize distincte: in prima, Steaua a beneficiat de un start perfect (in care golul lui Plesan a fost facilitat de o eroare mare a lui Dani Coman), dar si de apatia adversarului - Brasovul a intrat in teren cu o formula ultra-defensiva, cu un singur varf (Savici). In aceste conditii, jucatorii lui Viorel Moldovan au avut o singura sansa de a inscrie - o lovitura de cap a lui Maldarasanu.

Dupa pauza, jocul s-a schimbat: Brasovul a trimis doua varfuri in teren (Sburlea si Zaharia) si a urcat liniile spre poarta Stelei. Zaharia in special a facut o repriza buna, incercand sa plateasca Stelei o polita pentru usurinta cu care trupa din Ghencea s-a dispensat de serviciile lui. Zaharia a avut cateva suturi periculoase, dar marile ocazii au apartinut coechipierilor - Ilyes a nimerit bara transversala, in minutul 74, iar Abrudan nu izbuteste o executie simpla - un sut din 8 metri, singur cu Tatarusanu. Era primul minut al prelungirilor.

Cu acest 1-0, Mihai Stoichita traverseaza cum nu se poate mai bine un meci in care a trebuit sa foloseasca un 11 neobisnuit, in care l-a fortat pe Plesan sa joace (desi nu era refacut), iar pe Cristi Tanase l-a pus sa joace mijlocas central, post pe care nu a mai evoluat la Steaua.

Daca Plesan a inscris, Tanase a avut o seara ceva mai delicata - a fost schimbat in huiduielile publicului propriu, care i-a reprosat vehement randamentul scazut...