Arsenal Londra vs Barcelona 2-2 (Walcott '69, Fabregas 84 pen - Ibrahimovici 46, 59)

Arsenal nu a avut timp sa se aseze bine in teren, ca Barcelona a dezlantuit furtuna - catalanii au dominat primele minute de o maniera atat de categorica, incat numai cifrele o pot dezvalui: posesie 73 la suta, 12 suturi expediate in prima jumatate de ceas. Si totusi, repriza s-a incheiat 0-0, gratie in special portarului Almunia care a tinut poarta londoneza imaculata.

La reluare, acelasi Almunia se transforma in "demon": greseste o iesire simpla, iar Ibrahimovici il pacaleste cu un lob. Situatia lui Arsenal, deja delicata, se agraveaza in minutul 59 - Song il scapa pe Ibrahimovici din marcaj, iar suedezul finalizeaza ca la antrenament.

Cu acest 2-0 pe teren strain, Barcelona incepe sa joace la trecerea timpului - Wenger are inspiratia de a-l trimite pe Walcott in joc, iar acesta readuce speranta (gol in minutul 69, cu sprijinul lui Valdes, care nu poate bloca o minge mai simpla decat altele pe care le-a scos). Cu 6 minute inaintea concluziei, entuziasmul lui Arsenal este rasplatit - Fabregas egaleaza dintr-un penalty, obtinut dupa o imprudenta comisa de Puyol. 2-2, totul se joaca in Barcelona...

Internazionale vs TSKA Moscova 1-0 (Milito 65)

Victorie minima pentru milanezi, dar 1-0 este de multe ori o arma decisiva in mana lui Jose Mourinho. Dupa golul lui Milito, Inter a avut sansa de a-si majora avantajul, insa Akinfeev a respins tot. Astfel, TSKA spera ca va rasturna situatia in retur si va deveni prima echipa rusa care intra in semifinale, dupa Spartak Moscova in 1991.