Dinamo a fost la un singur minut de un prim loc provizoriu in clasamentul Ligii 1, insa Bilasco (Unirea Urziceni) a egalat in minutul patru al prelungirilor si cele doua aspirante la titlul de campioana obtin o remiza (4-4) ce avantajeaza pe CFR, Steaua, Timisoara si Vaslui. Spectacolul a fost "la el acasa" in derby-ul etapei, primele patru goluri marcandu-se in primele zece minute ale partidei.

Click aici pentru rezultatele si clasamentul Ligii 1!

Startul partidei dintre Unirea Urziceni si Dinamo a prefatat o partida spectacol in cea de-a 24-a etapa a Ligii 1. Onofras a deschis scorul dupa doar doua minute de joc, profitand de un luft al senegalezului N'Doye. Bucuria gazdelor nu a durat prea mult, deoarece ceea ce trebuia sa fie o simpla pasa la propriul portar s-a transformat intr-un autogol "de tot rasul". Pasa inapoi a lui Bruno Fernandes l-a prins iesit din poarta pe Daniel Tudor, iar cele doua formatii erau din nou la egalitate in minutul 6: 1-1.

Aflati inca sub "efectul" gafei lui Fernandes si Tudor, ialomitenii s-au vazut condusi in minutul 8, atunci cand Andrei Cristea a marcat de la marginea careului din vole. Dupa alte doua minute, se restabileste egalitatea pe tabela de marcaj. Semedo suteaza de la marginea careului si stabileste scorul primei reprizei: 2-2. Pana la pauza, Dinamo poate trece de doua ori in avantaj, dar scorul ramane neschimbat. O greseala a lui Fernandes il pune pe Andrei Cristea fata in fata cu Tudor, dar portarul ialomitean retine (min. 14). Dinamo are din nou sansa de amarca in minutul 17, dar sutul puternic al lui Torje din afara careului loveste transversala.

Repriza secunda incepe similar cu prima, dar de aceasta data dinamovistii sunt cei care inscriu dupa doua minute de joc. Torje patrunde in careu pe partea dreapta, si suteaza puternic la coltul lung in poarta lui Tudor, de langa Brandan. Daniel Tudor il faulteaza pe Andrei Cristea in careu (min. 63), iar fostul jucator al Stelei duce scorul la 4-2 in favoarea alb-rosilor, transformand impecabil penalty-ul.

Dolha il opreste prin fault pe Bilasco, iar Marius Avram dicteaza o noua lovitura de la 11 metri. Portarul dinamovist se resimte dupa acest contact si este inlocuit de George Curca. Fata in fata cu Bilasco, Curca este invins din penalty si scorul devine 3-4.

Cand parea ca Dinamo va innopta de pe prima treapta a podiumului, Urziceni a oferit surpriza, in minutul 4 al prelungirilor. Bruno Fernandes a centrat perfect de pe partea stanga, iar Bilasco a inscris golul egalizator cu o lovitura de cap.

Echipe de start:

Urziceni: Tudor, Maftei, Galamaz, Fernandes, Brandan, Ricardo, Apostol, Semedo, Frunza, Onofras, Bilasco

Rezerve: Grigore, Mehmedovic, Paduretu, Rusescu, E. Nicu, Bordeanu, Marinescu

Dinamo: Dolha, Molinero, Zivny, Moti, Pulhac, Torje, N'Doye, Bostina, Alexe, Andrei Cristea, Niculae

Rezerve: Curca, Rus, Zicu, Bratu, Daminuta, Ad. Cristea, Niculescu