FC Vaslui se mentine in grupul echipelor care ataca titlul, dupa 1-0 contra Rapidului, ultimul joc din etapa a 23-a a Ligii 1. Giulestenii contabilizeaza a doua infrangere consecutiva si se indeparteaza de primul loc.

Unicul gol al intalnirii a fost marcat de Papp (minutul 6). Rapidul a dominat mai mult in repriza secunda, cand a si reusit sa trimita mingea in poarta adversa, dar golul nu a fost validat: in minutul 70, Spadacio a executat o lovitura libera laterala, minge a ajuns in plasa, dar asistentul a semnalizat pozitie neregulemantara a lui Herea. Pentru ofsaid, centralul nu a validat golul.

"Cand am jucat prost, am castigat. Acum se intampla invers - jucam bine, dar pierdem. Asa a fost si cu Astra - au ajuns o data la poarta si ne-au dat gol. Asa si azi." - Nae Manea, antrenor Rapid.

Patronul Rapidului, George Copos nua putut preciza daca pozitia antrenorului este "in pericol". Copos a declarat intr-o emisiune de televiziune (Fanatik) ca alta ar fi fost situatia echipei daca ar fi putut juca Sapunaru (suspendat de federatia portugheza) si cuplul Varga - Balan, al carui transfer de la Sportul nu este inca reglementat.

"Ne schimbam obiectivul - o sa luptam pentru Europa League", spune Copos.

Tot luni, Unirea Urziceni a reusit prima sa victorie in retur (2-1 la Alba Iulia), iar Timisoara a castigat la Ploiesti, dupa ce a evoluat o repriza cu un om mai putin (3-1 pe terenul Astrei).