Clubul Steaua, amendat de catre Comisia de Disciplina dupa incidentele create de suporteri in meciul etapei a XVIII-a a Ligii I cu Ceahlaul Piatra Neamt, a avut castig de cauza dupa recursul depus impotriva penalitatii sportive. Astfel, amenda clubului din Ghencea a fost injumatatita la 30.000 lei.

Comisia de Recurs a Ligii Profesioniste de Fotbal a decis sa admita recursul Stelei, reducand penalitatea sportiva primita de clubul ros-albastru la 30.000 lei. "FC Steaua (joc cu FC Ceahlaul) – recurs impotriva penalitatii sportive – Admite in parte recursul formulat de FC Steaua in sensul reducerii penalitatii sportive de la 60.000 lei la 30.000 lei", se arata in comunicatul LPF.

Steaua a fost amendata in 24 februarie, dupa ce fanii au aprins torte si au aruncat cu bulgari de zapada spre banca tehnica a oaspetilor si in teren, in cea de-a doua repriza a meciului dintre stelisti si Ceahlaul Piatra Neamt. Arbitrul a intrerupt partida pentru zece minute, iar oaspetii s-au impus cu 3-1.