FC Timisoara a fost de neoprit in partida cu ultima clasata in Liga 1, Unirea Alba Iulia, banatenii inscriind nu mai putin de sase goluri in poarta fostului stelist Cernea. In fata unei echipe fara personalitate, elevii lui Ioan Ovidiu Sabau au inregistrat un set alb, 6-0, gratie reusitelor lui Kozak, Magera (dubla), Mera, Goga si Mansour.

Click aici pentru rezultatele si clasamentul Ligii 1!

Primul gol al banatenilor a venit in minutul 17, atunci cand Goga, aflat cu spatele la poarta, a primit balonul in partea stanga a careului, s-a intors si a sutat la poarta. Cernea a respins in fata, dar balonul a ajuns pana la Kozak, care a reluat din vole pe poarta.

Banatenii nu le-au dat prea mult timp celor de la Alba Iulia sa-si revina, Magera reusind dubla in doar cinci minute ('25, '30). Sepsi a centrat in careu de pe partea stanga, iar Magera, nemarcat, a inscris din sase metri cu stangul, fara preluare. Golul al treilea al banatenilor a venit in urma unui corner. Centrarea a venit perfect pentru lovitura de cap a lui Magera, care a aparut din nou nemarcat in careul ardelenilor.

Timisoara a intrat la pauza cu un avantaj de trei goluri, dar banatenii mai aveau pregatite cateva surprize pentru modestii lor adversari. Sepsi a centrat din nou decisiv in minutul 51, iar Mera a inscris cu o lovitura de cap. In minutul 68, Dorin Goga a primit o pasa in careu de la Mansour si Cernea a fost infrant pentru a cincea oara in acest meci. Mansour a dat lovitura finala in minutul 90, dupa ce l-a ridiculizat pe Galiassi in banda stanga si a inscris printr-un sut la coltul lung.

Echipe de start:

Timisoara: Taborda, Bonfim, Mera, Nibombe, Sepsi, Alexa, Goga, Magera, Kozak, Mejia, Parks

Alba Iulia: Cernea, Radoi, Vujadinovic, Galliassi, Bucurica, Balan, Dalbea, Fl. Dan, Bruno Enzo, Baltoi, Jovanovic