Steaua s-a prezentat modest in derbiul cu numarul 122 impotriva lui Dinamo, elevii lui Mihai Stoichita fiind incapabili sa tina pasul cu ritmul alert al jocului prestat de alb-rosii. Alexe a deschis scorul in minutul 39, iar Andrei Cristea a inchis tabela (82') dupa o noua gafa de generic a lui Zapata. Cudoar 5 puncte acumulate in retur si fara achizitii de marca la echipa, Steaua da senzatia ca nu va conta in lupta pentru titlu.

Convinsa ca doar o victorie o pastreaza in lupta pentru locul intai, Dinamo a inceput in forta disputa cu Steaua, iar dupa numai 15 minute de joc elevii lui Talnar trecusera de trei ori pe langa gol.

Inevitabilul s-a produs in minutul 39, atunci cand Alexe a inscris cu capul dupa o faza la care au mai participat Bostina si Lucian Goian. A fost 1-0 la pauza, iar Steaua intra la cabine fara nicio ocazie clara de gol dupa 45 de minute de joc.

Pe fondul unui joc de asteptare al lui Dinamo, Golanski vede cartonasul rosu (66') dupa un fault asupra lui Andrei Cristea (atacantul gazdelor scapase singur cu Zapata). A fost momentul care a confirmat practic victoria gazdelor, cu minute bune inainte de finalul disputei.

Zapata iese din nou la rampa in minutul 82 (lufteaza incredibil), iar Andrei Cristea majoreaza diferenta spre satisfactia suporterilor dinamovisti.

S-a terminat 2-0 pentru Dinamo dupa un derbi in care Steaua a parut in multe momente ca este depasita de evenimente.

Dinamo: 12. Dolha - 25. Scarlatache, 18. L. Goian, 4. Moti, 3. Pulhac - 22. Torje, 29. N'Doye, 8. Bostina, 10. Alexe - 9. Niculae, 17. A. Cristea. Antrenor: Cornel Talnar.

Steaua: 1. Zapata - 4. Golanski, 2. Parpas, 8. Ov. Petre, 18. P. Marin - 7. Szekely, 19. Plesan, 14. Toja, 16. Nicolita - 28. B. Stancu, 9. Kapetanos. Antrenor: Mihai Stoichita.

Click aici pentru rezultate si clasament.