Steven Gerrard e din nou in atentia Comisiei de Disciplina a Federatiei Engleze de Fotbal (FA), dupa ce luni, in partida castigata de Liverpool cu 4-1 in fata celor de la Portsmouth, capitanul cormoranilor l-a lovit cu cotul in fata pe un adversar, intr-un duel fara balon.

Incidentul a avut loc in minutul 74, cand Liverpool conducea deja cu 3-0. Maxi Rodriguez avea balonul, pe partea dreapta, si urca spre careul advers. Steven Gerrard a patruns in jumatatea adversa de teren prin centru, insa, a dat de capitanul celor de la Portsmouth, Michael Brown, pe care l-a si "linistit" cu un cot in figura. Aflat aproape de faza, arbitrul a dat fault, insa nu l-a avertizat in niciun fel pe Gerrard.

Acest incident vine la o saptamana dupa ce capitanul lui Liverpool l-a injurat si i-a aratat un semn ofensator arbitrului partidei dintre Liverpool si Wigan. Dupa ce a analizat cazul, FA a hotart sa nu-l sanctioneze.

Pentru atacul de luni seara, insa, Gerrard risca o suspendare de trei jocuri.

Liverpool a invins, luni seara, in ultima partida a etapei a 30-a din Premier League pe cei de la Portsmouth, cu scorul de 4-1. Liverpool conducea la pauza cu 3-0, Torres, Babel si Aquilani reusind sa inscrie in doar sase minute. Torres a mai marcat o data in repriza a doua, iar Belhadj a inscris golul de onoare al oaspetilor, in minutul 88.