Primera Division Barcelona - Valencia 3-0/ De trei ori Messi

de Lucretia Andriev     HotNews.ro
Duminică, 14 martie 2010, 22:49 Sport | Fotbal

Si, si, si, Vamos a Madrid!
Balonul de Aur Lionel Messi a stralucit in partida castigata de Barcelona cu 3-0 in fata ocupantei locului al treilea in Primera Division, Valencia. Argentinianul a punctat de trei ori in repriza secunda si a urcat-o din nou pe Barca pe primul loc, inainte de meciul dintre Real si Valladolid. Tenerife a oferit surpriza etapei a 26-a, invingand cu 4-1 pe cei de la Espanyol.

Messi a reusit un hat-trick in partida cu Valladolid, aducand trei puncte extrem de importante pentru catalani. Dupa o prima repriza fara goluri, Messi a deschis scorul in minutul 56, situatia Barcelonei fiind "usurata" in minutul 69, atunci cand Maduro a primit cel de-al doilea cartonas galben si Valencia a jucat in inferioritate numerica. Messi a mai "lovit" de doua ori intr-un minut si a stabilit scorul final: 3-0.

Primera Division, etapa a 26-a:

Sambata:

Getafe - Mallorca 3-0 (Parejo '32, Miku '80, Moral-penalty '85)
Sporting Gijon - Athletic Bilbao 0-0
Sevilla - Deportivo La Coruna 1-1 (Fazio '21/ Adrian '24)

Duminica:

Almeria - Malaga 1-0 (Soriano '56)
Racing Santander - Zaragoza 0-0
Tenerife - Espanyol 4-1 (Richi '21, Nino '50, '90, Alfaro '82/ Verdu '70)
Villarreal - Xerez 2-0 (Llorente '32, Escudero '90)
Barcelona - Valencia 3-0 (Messi '56, '81, '82)

In ultimele doua partide ale etapei, Real Madrid intalneste, duminica seara, in deplasare pe Valladolid, iar Ateltico primeste, luni, vizita celor de la Osasuna.

1. Barcelona 65 puncte (26 meciuri)
2. Real Madrid 62p (25m)
3. Valencia 47p (26m)
4. Sevilla 44p (26m)
5. Mallorca 43p (26m)

1796 vizualizari

Messi, the Best (Luni, 15 martie 2010, 17:34)

iion [anonim]

Jucator de geniu! Poate decide singur soarta unei partide... spre deosebire de asa zisul mult mai titrat Cristi Ronaldo...