Culio a fost "inger si demon" pentru CFR Cluj in partida cu Dinamo din etapa a XXI-a a Ligii I, meci incheiat la egalitate, scor 2-2. Argentinianul a gafat "monumental" la primul gol al dinamovistilor, dar a contribuit decisiv la primul gol al gazdelor si a inchis tabela de marcaj in minutul 86, dupa o greseala a lui Dolha.

Click aici pentru rezultatele si clasamentul Ligii 1!

Andrei Cristea, FC Dinamo: "Suntem cu totii alaturi de Ema, chiar daca a luat acel gol. A plans in vestiar, e sufletist si parca asta li se intimpla numai baietilor buni. S-a compensat oarecum greseala lor de la golul meu, cu greseala noastra de la ultimul gol. Puteam sa luam 6 puncte din meciurile cu CFR si cu Steaua, dar acum trebuie sa dam totul miercuri. Imi doresc foarte mult o victorie cu Steaua. Si ei au facut egal cu CFR, vom vedea ce va fi. O victorie cu Steaua pentru mine ar insemna ceea ce ar fi insemnat si o victorie cu CFR. Normal ca mi-as dori sa inscriu, dar e important ca Dinamo sa invinga, mai avem sanse la titlu, suntem in grafic, campionatul se joaca". (gsp.ro)

Iuliu Muresan, presedinte CFR Cluj: "Au fost niste gafe si de o parte si de cealalta. A fost un meci foarte bun si important pentru noi este ca am reusit sa egalam. Suntem la egalitate cu Steaua, dar avem golaverajul mai bun. Deocamdata Mandorlini ramane, nu se pune problema sa il inlocuim". (Digisport-gsp.ro)

Dinamo a fost aproape de a pleca de la Cluj cu toate cele trei puncte, insa gafa lui Emilian Dolha din minutul 86 a facut ca scorul final sa fie egal: 2-2. Pe o ninsoare abundenta, meciul a inceput "timid", fara pericole mari la cele doua porti. In minutul 21, Traore rateaza o ocazie importanta pentru CFR. Peralta, aflat in pozitie foarte buna de a suta spre poarta, prefera sa ii centreze lui Traore, insa sutul acestuia din urma trece pe langa bara din dreapta portarului dinamovist. Oaspetii deschid scorul in minutul 32, dupa o greseala incredibila a lui Culio. Torje a centrat de pe partea dreapta, balonul a ajuns la Culio, iar argentinianul a trimis inexplicabil cu capul spre poarta lui Nuno Claro. Andrei Cristea, aflat in careul mic, a profitat de greseala si a trimis in plasa, stabilind scorul pauzei: 0-1.

Cristian Bud intra in debutul reprizei secunde si aduce bucuria suporterilor clujeni, marcand pentru 1-1. Culio a recuperat foarte bine un balon la mijloul careului, i-a pasat in dreapta lui Bud, iar sutul acestuia, deviat usor de interventia lui Moti intra in plasa lui Dolha. Bucuria gazdelor nu dureaza prea mult, dinamovistii reusind sa preia conducerea dupa sase minute. Andrei Cristea i-a centrat de pe partea dreapta lui Bostina, iar fostul stelist a trimis un sut puternic din marginea careului, direct in poarta clujenilor.

Cu functia de antrenor in joc, Andrea Mandorlini mizeaza totul pe ofensiva, introducandu-i in teren pe Deac si Nicolae Dica (min. 60). Faulturile se intetesc o data cu scurgerea timpului, iar tensiunea partidei incepe sa se resimta din ce in ce mai mult. Deac primeste direct cartonasul rosu in minutul 84, dupa ce il loveste cu pumnul in fata pe Pulhac. Dinamovistul nu mai poate continua partida si paraseste terenul pe targa. Ze Diabate este pregatit la marginea careului, dar arbitrul Hategan nu isi da acordul pentru schimbare astfel incat lovitura libera de care beneficiaza clujenii se executa in egalitate numerica: 10-10. Nicolae Dica suteaza din lovitura libera (min. 86), la coltul lung, Dolha incearca sa prinda balonul, dar il scapa, iar Culio isi "spala pacatele" din prima repriza si inscrie pentru 2-2.

Echipe de start:

CFR Cluj: Nuno Claro, Panin, Alcantara, Piccolo, Leonardo, Peralta, Dani, E.Dica, Culio, Y.Koné, Traore

Rezerve: Peskovic, Cabrera, N. Dica, Bottone, Tony, Bud, Deac

Dinamo: Dolha, Scarlatache, Grigore, Moti, Pulhac, Torje, D. Kone, N'Doye, Bostina, Alexe, And. Cristea

Rezerve: Curca, Diabate, Rus, Bratu, Goian, Niculescu, Adr. Cristea