Selectionata Under 23 a Romaniei a terminat la egalitate, scor 0-0, meciul dispuatat miercuri pe stadionul Giulesti, in compania nationalei U23 a Italiei, partida ce conteaza pentru Grupa A a a "International Challenge Trophy", editia 2009-2011 . Sub comanda lui Razvan Lucescu, tricolorii au dominat partida, insa nu au avut noroc in fata portii.

Prima ocazie notabila a tricolorilor a fost in minutul 18, atunci cand Alexandru Ionita a trimis un sut puternic din afara careului, putin peste bara transversala. Dupa doar un minut, Parvulescu a ratat o noua ocazie, intr-o situatie de unu la unu cu portarul italian.

In repriza a doua, Andrei Ionescu a fost "omul cu ocaziile" pentru nationala Romaniei, dar balonul "a refuzat" sa intre in poarta si tricolorii au terminat la egalitate, scor 0-0, partida cu selectionata U23 a Italiei, alcatuita din fotbalisti din ligile inferioare.

"International Challenge Trophy" este o intalnire organizata de Federatia de Fotbal a Angliei. Urmatoarele doua partide ale nationalei Romaniei Under 23 vor avea loc in 21 aprilie cu Malta pe stadionul "Hibernians" din Paola si in 11 mai cu Belgia, meci ce va fi disputat in deplasare. Castigatoarele celor trei grupe si cea mai buna echipa de pe locul secund se vor califica in semifinalele competitiei.

Echipe de start:

Romania: Tatarusanu, Homei, Sirghi, D. Grigore, Sepsi, Chiacu, Onicas, A. Ionescu, Parvulescu, Al. Ionita, Alexe. Rezerve: Pena, Straut, Patriche, Olariu, Radut, Litu, Antal

Italia: Gadignani, Laverone, Benassi, Pezzi, Branzani, Puadrini, Lanzolla, Scapuzzi, Bigazzi, Rossi, Giacomelli