Kapetanos puncteaza in minutul 92, iar Steaua pleaca cu un punct din deplasarea de la Urziceni dupa 2-2 cu Unirea. Tradati in doua randuri de o aparare carpita, ros-albastrii au salvat inextremis remiza, cu toate ca au avut ocaziile mai importante ale disputei. Unirea Urziceni a jucat la sacrificiu, cum ne-a obisnuit si in cupele europene, si a profitat din plin de gafele cuplului Jelev - Tudose. CFR Cluj ramane liderul Ligii 1, dar Steaua si Unirea sunt acum la doua doua lungimi distanta.

Click aici pentru rezultate si clasament.

CFR Cluj s-a impiedicat in deplasarea de la Galati, iar Unirea si Steaua nu vroiau sa piarda ocazia de a se apropia de lider. Disputa de la Urziceni a fost neasteptat de animata, in pofida terenului greu de pe Stadionul Tineretului.

Cand echipele inca se asezau pe teren, Frunza prinde un sut superb de la 20 de metri si il invinge pe un Tatarusanu mult prea iesit din poarta (faza a pornit de la o greseala mare a lui Tudose). Steaua nu acuza prea mult lovitura fulgeratoare si egaleaza doar cinci minute mai tarziu, atunci cand Ovidiu Petre puncteaza din apropiere dupa o minge prelungita de Bogdan Stancu.

S-a terminat 1-1 la pauza, dupa 45 de minute de fotbal jucat pe contre. In a doua repriza, Steaua rateaza ocaziile mai mari (Kapetanos in doua randuri), dar Unirea este cea care marcheaza prin Onofras (72'). Apararea Stelei a mai gafat inca o data, atacantul ialomitenilor avand timp sa trimita de doua ori la poarta (in aceeasi faza) pentru a marca.

Cadoul pentru Stoichita a venit inca o data din partea grecului, Kapetanos inscriind in minutul 92 dintr-o jumatate de ocazie (mingea a ajuns cu noroc la Pantelis dupa ce l-a lovit in spate pe Pepe Moreno).

Steaua salveaza un punct inextremis, dar nu are voie sa treaca cu vederea prestatia unei aparari care a luat nastere dupa modelul "atat dai, atat face".

Urziceni: Tudor - Maftei, B. Fernandes, Mehmedovici, Brandan - Semedo, Paduretu, Paraschiv, Onofras, S. Frunza - Bilasco

Steaua: Tatarusanu - Golanski, Tudose, Jelev, Artiom Karamian - Szekely, Ovidiu Petre, Toja, Nicolita - Kapetanos, Stancu.