Condusa cu 2-0 in minutul 52 de Sevilla, Realul a intors superb rezultatul impunandu-se cu 3-2 dupa un final dramatic. Golul izbavitor a fost reusit de Van der Vaart in minutul 93. Acest succes duce Madridul pe prima pozitie din Primera Division, dupa ce Barcelonaa remizat, scor 2-2, la Almeria.

Realul revine pe prima pozitie dupa nu mai putin de 14 etape, galacticii fiind pe locul intai in etapa cu numarul XI. Madridul a cazut pe doi dupa El Classico, atunci cand Barca a castigat cu 1-0.

Derbiul cu Sevilla a fost unul interzis cardiacilor, Realul trecand de la agonie la extaz in doar cateva minute. A fost 2-0 pentru oaspeti, dupa reusitele lui Xabi Alonso (autogol - minutul 10) si Dragutinovic (minutul 52).

Condusi cu 2-0, galacticii au inceput cursa de urmarire, iar Cristiano Ronaldo (60') si Sergio Ramos (64') au readus egalitate pe tabela de marcaj.

Dupa ce a trimis mingea de trei ori in bara si a avut si alte ocazii monumentale, Realul a dat lovitura in minutul 93, atunci cand Van Der Vaart a marcat din apropiere.

79.000 de spectatori au sarbatorit revenirea Realului (chiar daca momentan doar datorita golaverajului) pe prima pozitie in detrimentul marelui rival FC Barcelona.

1 Real Madrid 62 puncte (67-20)

2 Barcelona 62 puncte (61-16)