FC Barcelona a plecat doar cu un punct din deplasarea de la Almeria, scor 2-2, catalanii terminand disputa in inferioritate numerica, Ibrahimovic a vazut rosu direct in minutul 59. Gazdele au condus in doua randuri (goluri Cisma si Puyol - autogol), dar au fost egalate de fiecare data de Messi (dubla in minutele 42 si 66).

Gazdele au deschis rapid scorul prin Cisma, in minutul 12, dar pana la pauza a fost 1-1 dupa reusita lui Messi din lovitura libera (42'). Demn de mentionat este faptul ca oaspetii l-au pierdut pe Josep Guardiola, antrenorul fiind eliminat in minutul 27 pentru proteste.

Almeria a suprins si dupa pauza, iar la o faza construita de Guillherme, Puyol a trimis in propria poarta (56'). Dupa doar trei minute, catalanii aveau sa ramana cu un jucator mai putin pe teren, Ibrahimovic primind direct cartonasul rosu dupa un fault fara minge.

Salvarea campioanei avea sa vina tot de la Messi, Balonul de Aur restabilind egalitatea in minutul 66. Cu toate ca a presat puternic pe final, Barcelona nu a mai marcat, iar scorul final a fost 2-2.

Echipe:

Almeria: Alves - Ortiz, Pellerano, Chico, Cisma - Mbami, Bernardello - Crusat, Soriano, Guilherme - Piatti

Barcelona: Valdes - Maxwell, Milito, Puyol, D.Alves - Iniesta, Yaya Toure, Xavi - Pedro, Ibrahimovic, Messi.