Tricolorii au pierdut cu 2-0 jocul amical disputat miercuri seara contra Israelului. Golurile au fost marcate de Benayoun (minutul 45) si Barda (minutul 83, penalty).

Jucatorii romani au experimentat miercuri seara noul echipament, de culoare rosie, pe care l-au solicitat pentru ca seamana grozav cu cel al Spaniei. Jocul din pacate nu a semanat cu al Spaniei, dimpotriva: noua atitudine a echipei nationale presupune mult angajament fizic, ceea ce am si vazut de-a lungul partidei, dar nu si foarte multa luciditate.

Romania a fortat, in prima repriza, pe aripa dreapta, acolo unde selectionerul l-a distribuit pe Mihai Roman, preferatul sau de la FC Brasov. Ofensiva bezmetica, fara o sustinere coerenta a liniei de mijloc, fara pasatori decisivi, samd, nu a reusit sa sparga apararea israeliana. In ultimul minut al primei reprize, Benayoun distruge linistea juniorului Lucescu: inscrie la capatul unui slalom prin apararea tricolora.

Repriza secunda nu aduce decat o serie interminabila de schimbari in efectivul echipei, nu si in joc: de altfel, unica ocazie reala de egalare o consemnam in debutul perioadei, la sustul lui Marica in Ziv, de la numai 3 metri! Israelul se apara si abia in final urca liniile. In minutul 83, Nesu comite o gafa uriasa, este obligat sa comita penalty si Barda transforma: 0-2.