Brazilia a castigat ultima partida amicala inaintea Cupei Mondiale din Africa de Sud, in fata Irlandei, scor 2-0. Dupa ce au ratat participarea la CM dupa un controversat meci de baraj cu Franta, irlandezii au avut din nou de suferit din cauza unei decizii a arbitrului.

Motivati sa arate ca meritau sa faca parte din elita echipelor nationale de la Mondial, irlandezii au facut o prima repriza foarte buna pe Emirates Stadium, Robbie Keane avand o ocazie importanta dupa doar trei minute de la startul partidei, insa au primit gol cu un minut inainte de pauza. Brazilia a deschis scorul dupa un autogol, Andrews deviind in proprie poarta un sut al lui Robinho. Reluarea acestei faze a aratat o pozitie de ofsaid la Robinho, in momentul pasei lui Maicon. Arbitrul englez Mike Dean a validat, insa, autogolul.

Robinho a fost pionul principal al Braziliei si la golul al doilea, jucatorul lui Santos inscriind in minutul 76.

Echipele:

Brazilia: Julio Cesar, Maicon (Carlos Eduardo '84), Lucio (Luisao '82), Juan, Michel Bastos, Ramires (Dani Alves '64), Silva, Felipe Melo, Kaka, Adriano (Grafite '64), Robinho (Nilmar '77)

Irlanda: Given, Kelly, St. Ledger, McShane, Kilbane, Lawrence (McCarthy '69), Whelan (Gibson '56), Andrews, Duff (McGeady '56), Doyle (Best '78), Keane