Barcelona a avut emotii pe finalul partidei cu Malaga, din etapa a 24-a din Primera Division, desi a dominat intreaga partida. Cu presiunea rezultatului rivalei Real, care a invins cu 5-1 penultima clasata in La Liga, catalanii s-au vazut egalati cu 9 minute inainte de final, dar Messi a fost asul din maneca Barcelonei si a adus victoria in minutul 84.

Dubla lui Higuain din prima jumatate a meciului le-a dat celor de la Real un avantaj confortabil la pauza, dar Ayoze a marcat pentru Tenerife in debutul reprizei secunde. Kaka a "linistit apele" dupa doua minute, iar Cristiano Ronaldo, din penalty, si Raul au stabilit scorul final, 5-1.

Barcelona a preluat conducerea in partida cu Malaga in minutul 68, prin executia lui Pedro Rodriguez din afara careului advers. Malaga a revenit in joc pe finalul partidei, atunci cand Valdo a inscris in poarta catalanilor. Messi s-a dovedit a fi salvarea Barcelonei, aducand cele trei puncte in minutul 84.

Surpriza in Primera Division au oferit-o cei de la Zaragoza, reusind sa se impuna in fata lui Getafe, prin dubla chilianului "Chupete" Suazo, care a dedicat golurile victimelor cutremurului din tara natala.

Etapa a 24-a, 27.02.2010:

Getafe - Zaragoza 0-2 (Suazo '3, '20)

Tenerife - Real Madrid 1-5 (Ayoze '46/ Higuain '29, '42, Kaka '48, Cristiano Ronaldo (penalty) '80, Raul '90)

Barcelona - Malaga 2-1 (Pedro Rodriguez '68, Messi '84/ Valdo '81)