Dinamovistii au reusit sa anuleze "handicapul" de un gol inregistrat la pauza meciului cu International Curtea de Arges si s-au impus in final cu 3-1, in etapa a 19-a a Ligii 1. Andrei Cristea a reusit o dubla, intr-o partida in care unele decizii ale arbitrului central au avut prim-planul, iar argesenii au creat serioase probleme defensivei dinamoviste.

Ionut Badea, antrenor Inter: "Puteam sa scoatem un rezultat bun. Meciul a fost decis de fazele fixe si de erorile individuale. Imi felicit jucatorii pentru felul in care au evoluat in prima repriza. Cand ai 1-0 trebuie sa inchizi jocul sau sa majorezi diferenta. Aici s-a vazut puterea grupului, nu comentez arbitrajul".

Cristi Borcea, presedinte Dinamo: "Am aratat o echipa ca suntem o echipa buna, valoroasa, mai ales in repriza a doua. Trebuie sa recunosc ca am avut emotii mari in prima repriza, cand am vazut ca ratam. M-am mai linistit la intrarea lui Alexe, a schimbat fata jocului" (gsptv)

International nu si-a aratat deloc pozitia in clasament in prima repriza a meciului cu Dinamo. Desi "cainii" planuiau sa deschida scorul rapid si sa-i linisteasca pe adversarii aflati in zona retrogradabila, argesenii le-au pus serioase probleme. Emmanuel "a incercat" defensiva dinamovista inca din minutul al treilea, dar sutul sau a trecut peste poarta. Oaspetii au ripostat prin Andrei Cristea, care a incercat sa-l pacaleasca pe Marius Popa cu un sut la coltul scurt.

Inter a deschis scorul in minutul 30, atunci cand Daniel Stan a centrat in careu de pe partea dreapta, Apostu a scapat de marcajul lui Lucian Goian si a impins balonul in plasa, fara preluare. Replica dinamovistilor a venit in doua minute, insa Andrei Cristea a reluat cu capul pe langa poarta o centrare a lui Bostina.

Ocaziile argesenilor au continuat si in partea a doua a meciului, cand Apostu l-a solicitat serios pe Dolha cu un sut "fulger" din afara careului. In minutul 53, Andrei Cristea a ratat o noua sansa de egalare: fostul stelist a scapat usor de Pintilii, l-a driblat pe Marius Popa iesit in intampinarea sa, dar a sutat peste de la marginea careului, cu poarta goala. Peste patru minute, Cristea nu mai rateaza "tinta" si egaleaza. Dinamo beneficiaza de o lovitura libera dupa un fault inexistent al lui Chiriches la Niculae, Torje executa, balonul este balbait in careu, dar ajunge pana la urma la Cristea, care suteaza de la marginea careului in poarta lui Popa.

Emmanuel Kone isi trece in cont o noua ratare, trimitand pe langa poarta dintr-o pozitie foarte buna de gol. Dinamo "loveste" din nou in minutul 68, atunci cand Alexe marcheaza profitand de greseli in defensiva argeseana. Doar sase minute le-a trebuit dinamovistilor pentru a inchide tabela de marcaj. Niculae patrunde in careu pe partea stanga, dar argesenii se opresc cerand un fault al jucatorului alb-rosu. Balaj lasa, insa, jocul sa continue si Popa ramane singur cu doi dinamovisti in careu: Niculae il dribleaza pe goalkeeper-ul argesean, paseaza in dreapta lui Cristea, care indeplineste o simpla formalitate si inscrie pentru 3-1.

Echipe de start:

Inter: Popa, Frasineanu, Chiriches, Pintilii, Matei, Antohi, Menassel, Vezan, E. Kone, Apostu, Stan

Dinamo: Dolha, Molinero, Goian, Grigore, Pulhac, Torje, Bostina, N'Doye, Ad. Cristea, And. Cristea, Niculae

Arbitru de centru: Cristi Balaj