Unirea Urziceni a parasit Europa League, dupa o dubla infrangere in fata lui Liverpool: esecul de joi seara, 1-3 in Ghencea, pune punct uneia dintre cele mai spectaculoase campanii sustinute de o echipa romaneasca in Europa, in ultimii ani - 8 puncte in Champions League si... 10 minute de speranta ca putem elimina Liverpool.

Unirea a condus cu 1-0, prin golul marcat de Bruno Fernandes (19), care a speculat un spatiu abandonat in apararea engleza. A fost momentul in care englezii au renuntat la tactica de asteptare: au ridicat ritmul si nivelul angajamentului fizic.

In minutul 27, se produce accidentarea capitanului George Galamaz. Fundasul cere schimbarea, iar iesirea sa a destabilizat defensiva - Liverpool egaleaza in minutul 30 cand Mascherano trimite in plasa o minge respinsa gresit de Onofras, iar Babel aduce trupa engleza in avantaj inainte de pauza (41), reluand in plasa din apropiere.

Dupa pauza, Gerrard stabileste scorul final la 3-1 pentru Liverpool (57). Ultimele 30 de minute nu mai conteaza decat pentru atmosfera: peste 20.000 de oameni raman la stadion, pentru a saluta jucatorii Unirii Urziceni, la incheierea acestei aventuri europene.