Echipele lui Mourinho stiu foarte bine ce vor: ataca direct poarta si isi apara avantajul prin orice metoda. Internazionale, actuala purtatoare a amprentei lui The Special One, a castigat cu 2-1 prima mansa a derby-ului cu Chelsea Londra, la capatul unui meci in care si-a depasit adversarul la un singur capitol: pragmatism. A fost suficient pentru victorie.

Debutul a fost perfect pentru echipa lui Mourinho: Milito a deschis scorul in minutul 3, dupa un dribling scurt printr-o aparare engleza care inca nu se asezase "in ghete". Chelsea a reactionat prin asumarea constructiei - a dictat ritmul, iar ocaziile nu au intarziat sa apara - Drogba a nimerit bara transversala, din lovitura libera (15). Dispusa la aparare, dar si la contraatac, Internazionale a avut o singura sansa de a majora (Eto'o, 35, incapabil sa marcheze din 10 metri!). In minutul de prelungire al perioadei, arbitrul Mejuto Gonzalez refuza un penalty lui Chelsea, fiind departe de locul in care Kalou a fost faultat.

Dupa pauza, londonezii au sansa de a egala, si cu ajutorul portarului Julio Cesar: sut Kalou, din marginea careului, iar Cesar (cu reactie tarzie) nu poate opri mingea (51). La numai cinci minute distanta, Cambiasso readuce pe Inter in avantaj, cu o torpila din 16 metri.

Din acel moment, jocul a inceput sa se "stinga": Chelsea nu a mai avut energia de a presa careul lui Inter, iar milanezii s-au declarat multumiti de avantajul unui gol. In mana lui "Special One", acest gol poate fi sinonim cu o calificare...

TSKA Moscova-Sevilla 1-1

Egalitate la Moscova, intre TSKA si Sevilla, in mansa-tur din optimile Champions League: spaniolii au avut 1-0 (gol Negredo 25), dar rusii au egalat dupa pauza (Gonzalez 67).