Cu o aparare subtiata de transferuri, Steaua a fost victima sigura in fata Ceahlaului, lanterna rosie reusind surpriza etapei in Ghencea: victorie cu 3-1. Ros-albastrii au oferit clipe hilare in disputa de sambata seara, gafa meciului apartinandu-i lui Zapata - gol primit dupa o degajare in adversar.

Partida a fost dominata de nervi, atat pe gazon cat si in tribune (confruntarea a fost intrerupta 10 minute din cauza bulgarilor de zapada aruncati de suporteri).

Cu toate ca a condus cu 1-0 (gol Kapetanos 14), Steaua a fost tradata de propriile slabiciuni, apararea fiind calcaiul lui Ahile. Pana la pauza a fost 1-1, dupa o reusita a lui Onciu (44'), iar repriza a doua se anunta foarte interesanta.

Ramasi in zece oameni dupa eliminarea lui Nicolita (minutul 68 pentru doua galbene), elevii lui Mihai Stoichita au primit golul doi in minutul 74, atunci cand Zapata a fost invins dupa ce a degajat mingea intr-un adversar. Lovitura de gratie a fost data de Badescu (84'), iar Steaua incepe cu stangul returul Ligii 1.

Parasita de suporteri (aflati in conflict deschis cu patronul Gigi Becali) si cu un lot slabit de transferuri, Steaua va avea mari dificultati in a-si atinge obiectivul: castigarea campionatului.

Steaua: 1. Zapata, 18. Marin, 5. Jelev, 17. Baciu, 4. Golanski, 10. Tanase, 16. Nicolita, 8. Ov. Petre, 19. Plesan, 7. Szekely, 9. Kapetanos

Ceahlaul: 1 Villadsen, 18. Balde, 4. Al. Dragomir , 24. Alexandru Forminte, 17. Andrei Vitelaru, 3. Dikaba, 10. Vasilache, 13. Onciu, 15. Ionut Badescu, 26. Mulisa, 25. Ibrahim