Dinamo a castigat, joi, partida amicala disputata in stagiul de pregatire din Antalya, in compania formatiei Cernomoret Burgas, aflata pe locul al patrulea in prima liga bulgara, scor 2-0.

Dinamovistii si-au dominat adversarii, dar au ratat mult si prima repriza s-a terminat la egalitate, scor 0-0. In minutul 58, Bostina a driblat un adversar in afara careului, a pasat lung pana pe partea stanga la Alexe, iar acesta din urma a trimis balonul in fata portii, acolo unde se afla Andrei Cristea. Fostul stelist a sutat cu dreptul, fara preluare si a deschis scorul impotriva bulgarilor de la Cernomoret Burgas. Alb-rosii au avut nevoie de inca zece minute pentru a marca din nou. Abia intrat pe teren, D. Kone a inscris pentru 2-0 printr-o lovitura de cap din fata portii, fructificand o centrare de la colt executata de Niculescu.

Echipa de start a dinamovistilor: Dolha, Pulhac, Moti, Goian, Molinero, Bostina, Ad. Cristea, Torje, Margaritescu, Niculae, And. Cristea. Au mai evoluat: Curca, Grigore, Alexe, Zicu, Niculescu, D. Kone, Bratu, Rus, Scarlatache, Daminuta, L. Ganea

Intr-o alta partida amicala a romanilor disputata in Antalya, CFR Cluj a fost invinsa categoric de ocupanta locului 1 in Croatia, Dinamo Zagreb, scor 4-0.

Dinamo Zagreb a deschis scorul in minutul 29, arbitrul de centru dictand lovitura de la 11 metri dupa un fault in careu al lui Culio. Dupa sase minute de la debutul reprizei secunde, croatii inving inca o data apararea ardeleana, inscriind pentru 2-0 din patru metri. Golul al treilea a venit in minutul 68, dupa o lovitura libera de la aproximativ 30 de metri. Cu trei minute inainte de final, dinamovistii inchid tabela dupa un contra-atac reusit si datorita nesincronizarii dintre Bus si Nei.

Echipa de start CFR Cluj: Stancioiu, Panin, Edimar, Alcantara, Cadu, Muresan, E. Dica, Culio, N. Dica, Deac, Traore. Au mai evoluat: Nuno Claro, Tony, Kanyuka, Dani, Peralta, Bud, Nei, Bus, Borostean